Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladíkovi v Rýmařově málem ve vzteku ustřelil hlavu

Bruntál, Rýmařov – Legraci ze psa, sedícího za volantem auta Jána Bakalára, měla v Rýmařově trojice kluků. Do chvíle, než jednoho z posměváčků Bakalár postřelil pistolí.

5.4.2011 6
SDÍLEJ:

Ján Bakalár při soudním jednání (vpředu vpravo) se svým obhájcem. Když se v mládí napil, pořádně se rozparádil. Nyní už se zklidnil, i tak před dvěma lety rozťal v zuřivosti hlavu půllitrem kamarádovi a vloni střelil mladíka do hlavy pistolí.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Neobvyklá podívaná se odehrála vloni 16. srpna okolo půl desáté večer na Sokolovské ulici v Rýmařově. V té době vycházel z nedaleké hospody posilněn asi devíti třetinkami piva Ján Bakalár ke svému vozidlu. U auta spatřil trojici kluků ve věku sedmnácti až devatenácti let, kteří pozorovali uvnitř kabiny jeho psa.

„Zadívali jsme se na toho pěkného psa, seděl za volantem na místě řidiče. Říkám: Jé, pes řídí! Smáli jsme se, ale psa jsme určitě nijak nedráždili. To už po nás začal nějaký pán řvát, co že tam děláme, ať jdeme rychle pryč, jinak že nás zabije,“ vzpomínal na incident u bruntálského soudu nejstarší z hochů, na němž si alkoholem posilněný Ján Bakalár vybil zlost.

Střílel, i když se spletl

To, co následovalo, bylo jako z akčního filmu. Ján Bakalár tasil pistoli devítimilimetrové ráže a přiložil ji nejstaršímu z hochů přímo k hlavě. „Křičel jsem na ně, že jim ustřelím hlavu,“ přiznal se u soudu Bakalár. Po výhrůžkách skutečně na hocha vystřelil. Zamířil přímo nad jeho pravé ucho.
„Přiložil mi pistoli přímo ke spánku. Ještě, že jsem stihl včas uhnout. Jen, co padl výstřel, pocítil jsem v puse podivnou pachuť,“ vypověděl napadený hoch.

Jen díky tomu, že hoch uhnul, netrefil ho Bakalár do hlavy, ale na rozhraní lebky a krku. Šlo sice o plynový revolver, i ten chlapci způsobil na obličeji a hlavě popáleniny prvního stupně. Se středně těžkým poraněním se léčil dva týdny, po které zůstal pouze o tekuté stravě. Rána mu popálila především ret.

„Jen náhodou mu při tom nezpůsobil obžalovaný závažnější zranění. Na spánek mu vystřelil z bezprostřední blízkosti. Napadený stihl hlavou uhnout, jen proto ho obžalovaný zasáhl toliko do úst,“ zdůraznil v závěrečné řeči státní zástupce Miroslav Kodrla. Hoši po útoku vzali nohy na ramena. Ján Bakalár je však ještě dostihl. Hocha, kterého postřelil, ve zlosti pořádně nakopal do zadních partií. Poté se zavřel do auta a čekal, až přijedou policisté.

Ján Bakalár si přitom vybil zlost na nesprávných mladících. Vzpomínal, jak ho prý měsíc před střelbou napadli tři neznámí kluci kvůli tomu, že jim nechtěl dát cigaretu. Měl za to, že hoši u auta jsou titíž, kteří se s ním pustili do křížku kvůli kuřivu.

„Je to prostě souhra nešťastných náhod. Dráždili mi psa, myslel jsem, že z pistole vyletí jen trošku plynu, ale vyšlehl plamen. Revolver jsem použil vůbec poprvé od té doby, kdy jsem si ho koupil,“ líčil soudu Ján Bakalár. Všichni tři hoši včetně napadeného striktně odmítli, že by psa v kabině auta dráždili. „Neměl žádný důvod střílet,“ upozornil napadený hoch.

Bakalár má slabé nervy

Během projednávání případu vypovídal i kamarád Jána Bakalára. Potvrdil, že ví, že je Bakalár hodně prudký. Obzvláště, když něco vypije. Sám to dobře ví, Bakalár mu 8. února 2008 rozbil hlavu půllitrem, způsobil mu čtrnácticentimetrovou tržnou ránu. Tehdy ho v Bruntále jako devítinásobného recidivistu odsoudili naposledy k osmiměsíčnímu trestu s podmíněným dvouletým odkladem za ublížení na zdraví a výtržnictví.

Ostatní tresty jej stihly mezi léty 1974 až 2008 zejména za násilnou trestnou činnost, prošel i protialkoholní léčbou. Za loňské střílení Bakalárovi vyměřil soudce Lumír Čablík tříletý trest s pětiletým podmíněným odkladem a dohledem.

Podle rozsudku Bakalár jinému úmyslně vyhrožoval usmrcením takovým způsobem, že to mohlo vzbudit důvodnou obavu, a spáchal tento čin se zbraní.
Navíc se dopustil trestného činu výtržnosti veřejně a na místě veřejnosti přístupném tím, že slovně a fyzicky napadl jinou osobu a spáchal tento čin opětovně. „Tím spáchal pokus zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví, přečin výtržnictví a přečin nebezpečného vyhrožování,“ vyhlásil v rozsudku soudce Čablík.

K tříleté podmínce se musí Ján Bakalár zdržet v pětileté lhůtě požívání alkoholu a návštěv restauračních zařízení za účelem popíjení. Jeho plynová pistole i vystřelený projektil propadl státu. Navíc musí uhradit škodu zdravotní pojišťovně za mladíkovo léčení.

Zranění mohlo být horší

Napadený mladík může jen děkovat osudu, že se Bakalár netrefil, a že ho při nečekané střelbě nepřipravil navždy o zrak nebo sluch. „I laik chápe, že použít plynový revolver s podobným devítimilimetrovým nábojem na vzdálenost deseti nebo dvaceti centimetrů vůči obličeji je značně nebezpečné. Shodou náhod i včasnou reakcí poškozeného nedošlo k závažnějším zraněním,“ odůvodnil rozsudek soudce.

Mladíka zachránilo jen to, že před střelbou uhnul hlavou. „Nechci domýšlet, jak to celé mohlo dopadnout, kdyby se útočník trefil z bezprostřední blízkosti do oka nebo minimálně do hlavy poškozeného,“ doplnil soudce.

Jánu Bakalárovi hrozila trestní sazba od tří do desíti let, i tak si ponechal lhůtu pro případné odvolání proti rozsudku. Tento postup zvolil také státní zástupce Kodrla.

Autor: Karel Janeček

5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vrcholu hory Kazbegi v Gruzii. Adam Matějka úplně vpravo.

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

Jiří Doleček vydal knihu Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha. Narodil se na Ukrajině, ve svých čtrnácti letech dal sbohem Sovětskému svazu a od roku 1947 už byl studentem krnovského gymnázia.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Měření škodlivost neprokázalo. Zápachu asfaltu se Krnov nezbaví

Poškozuje provozovna, kde se roztápí asfalt, ovzduší v Krnově? Ze dvou měření čistoty ovzduší vyplývá, že ne. Lidé bojující proti asfaltovně ale měření zpochybňují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení