Proti třem mladíkům ve věku patnáct, šestnáct a sedmnáct let z Bruntálska bylo v pátek 23. července zahájeno trestní stíhání pro provinění padělání a pozměnění peněz.

Chlapci se pokusili falešnou bankovku v hodnotě pět set korun udat v jedné z bruntálských restaurací. Jeden z povedeného trojlístku si chtěl koupit cigarety a zaplatil s ní. Všímavé servírce se nicméně bankovka nezdála úplně v pořádku, a když si ji důkladněji prohlédla, byla si už jistá, že právě drží v ruce padělek. Okamžitě přivolala policisty. Ti na místě zajistili mladíka i bankovku.

„Vyšetřování případu převzali vzhledem k jeho závažnosti od Územního odboru Bruntál policisté z odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství,“ řekla k postupu vyšetřování mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská. Na případu však spolupracovali i nadále.

Kriminalisté začali pátrat po tom, jak se zfalšovaná bankovka mohla dostat do oběhu. Informace, které během šetření získali, je přivedly na stopu zbývajícím dvěma mladíkům. Kriminalisté dále zjistili, že si trojice dala předchozí týden sraz v bytě jednoho z nich.

Domluvili se, že okopírují peníze, ať mají dost na svou útratu. Jeden z nich proto donesl pětistovku. Pokoušeli se ji opakovaně oboustranně okopírovat na domácí kopírce. To se jim sice několikrát nepodařilo, ale nenechali se počátečním nezdarem odradit, až nakonec byli se svým výtvorem spokojeni. Mladíci si počínali vskutku pečlivě a důmyslně, bankovku vystřihli a snažili se ji i trochu ušpinit, aby nevypadala příliš nová, a tím nebudila nežádoucí pozornost.

Policisté v bytě následně zajistili i zařízení, které bylo k falšování použito. „Policisté opakovaně upozorňují na skutečnost, že osoby, včetně mladistvých, si neuvědomují, že za spáchání tohoto skutku je v zákoně stanovena trestní sazba od tří do osmi let. Většinou chápou své jednání jako malý podvod, přestupek, v hodnotě dvě stě až tisíc korun a nepřipouštějí si, že k ochraně měny má stát v trestním zákoníku speciální, daleko přísnější ustanovení,“ upozornila Štětínská.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Prodávali drogy školákům