Případy začínají vždy stejně, pachatel si přijde do obchodu koupit nějakou drobnost a zaplatí bankovkou s vysokou hodnotou. Obsluhu navíc vemlouvavě požádá, zda by mu nerozměnila na drobnější a pak zase zpátky na větší.

Pachatelé jsou obvykle sympatičtí a velmi komunikativní, s obsluhou vesele vtipkují a snaží se odvést pozornost od pravých úmyslů, což se jim obvykle bohužel podaří. Obsluhující nic zlého netuší, chtějí zákazníkovi vyhovět a večer při inventuře se pak nemohou tržby dopočítat. Až pak jim dojde, kde nastala ta osudná chyba.

Tři případy založené na tomto postupu mají policisté v evidenci za stejného dne, a to z odpoledních hodin 24. listopadu. Pachatelé se vydali každý na svou pěst jinam. Dva si za cíl vybrali různé prodejny potravin a třetí šel zase na benzínku.

Do obchodu s pětitisícovkou

„Pachatel si vždy vybral nějaké drobné zboží, například cigarety a platil pětitisícovou bankovkou,“ popsala průběh akce bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková.

A pak začaly čachry s rozměňováním. Pokladní na benzínce v Krnově se večer nemohla dopočítat čtyř chybějících tisícikorun. V obchodu v Liptani přišli o tři tisíce a z albrechtického obchodu si hbitý pachatel podle všeho odnesl čtyři tisíce korun.

Stejná finta, jiný pachatel

„Ve všech třech případech šlo dle popisu poškozených o jiného pachatele,“ informovala Tušková, co se policisté od poškozených dozvěděli. Jeden pachatel byl tmavší barvy pleti.

„V dalších dvou se jednalo o muže světlé barvy pleti, kteří byli velmi výřeční, komunikativní, hbití a upravení,“ pokračovala v popisu mluvčí Tušková.
Policisté důrazně apelují na obsluhující u různých směnáren, čerpacích stanic a obchodů, aby si při směňování peněz dávali dobrý pozor a nenechali se ukolébat příjemným vystupováním lidí, kteří chtějí bankovky rozměňovat několikrát dokola.

„Finanční obnos by si ve svém zájmu měli dobře spočítat, rozměněné peníze odložit bokem, aby si celou dobu udržovali přehled,“ uzavřela Tušková.