Pomocí certifikovaných datovaných leteckých snímků prokázali, že na obecní skládku někdo načerno navezl odpad za miliony. V souvislosti se skládkou už je policií stíhán bývalý starosta Vysoké Antonín Budínský.

Když se skládka zaplnila, místní se začali zajímat, kolik na tom obec vydělala. Ceník schválený zastupitelstvem je jasný: výkopový materiál se tu měl ukládat v cenách 200 korun za tunu nebo 350 korun za kubík. Suti na skládce ale bylo podezřele moc, a příjmy v obecní pokladně byly podezřele nízké.

V roce 2011 na tuto nesrovnalost upozornil zastupitelstvo občan Pavel Gloza. Místostarosta Vysoké Radim Hranec to zdůvodnil tím, že skládku pomohla zaplnit také suť z opravy kostela a materiál z úklidu po povodních 1997, které sem obec nechala uložit bezplatně.

Místní si ale pamatovali, že skládka se masivně zavážela až dlouho po povodních. Jako nezpochybnitelný důkaz si koupili certifikované datované letecké snímky skládky, ze kterých je patrné, jak výsypový břeh skládky postupoval v jednotlivých letech. Dokázali, že suť z kostela ani bahno z povodní nemají nic společného s masivními navážkami v letech 2003 až 2009.

Za toto období bylo do obecní pokladny odvedeno pouze 1,22 milionu korun, zatímco skutečná kubatura navážky by odpovídala zhruba trojnásobným tržbám. „K problematice skládky probíhá trestní řízení na oddělení hospodářské kriminality," odpověděla občanům před rokem starostka Vysoké Marcela Hrancová s tím, že zámek na bráně skládky už byl vyměněn.

„Bylo zahájeno trestní stíhání muže ve věku kolem 67 let pro přečin porušení povinností při správě cizího majetku," potvrdila policejní mluvčí Pavla Tušková. Stíhaným mužem je bývalý starosta Antonín Budínský, který stál v čele Vysoké v letech, kdy se na skládku vyvážela stavební suť načerno a bez placení.