Marii Skálovou oslovila kamarádka. „Tvrdila, že je životní pojistka výhodná, ať jdu do toho s ní. Sice podobným záležitostem nevěřím, nicméně…“ začala své vyprávění Marie Skálová.

S kamarádkou vyrazila do restaurace, kde se sešli i další zájemci o pojištění. „Prostě mě nějaký pan Slávek tak přesvědčil o výhodnosti smlouvy, spolu s kamarádkou, abych do toho šla. Udělala jsem velikánskou hloupost, které dodnes lituji,“ uvedla Marie Skálová. Je těžce nemocná a každý stres ji může v jejím stavu dokonce i zabít.

Upsala se, že každý měsíc po dobu dvou let zašle na adresu pojistitele dva tisíce korun. I když je to pro Marii Skálovou jako důchodkyni nezvykle vysoká částka a výdaj, na nějž neměla, nechala se uchlácholit vidinou bonusů, které jí měly díky smlouvě plynout.

„Pan Slávek mě ubezpečoval, že právě těmi bonusy si mohu pojištění hradit. Dodnes jsem nedostala žádný bonus, pouze mi chodí upomínky a dluh se neustále zvyšuje,“ plakala Marie Skálová.

Velká rodina to nebyla

Smlouvu v restauraci podepisovala Marie Skálová narychlo a za šera, takže přesně nevěděla, co je v ní napsáno. „Pořádně nám smlouvu lidé z investičního finančního poradenství nedali přečíst. Na detaily nebyl čas. Pan Slávek sliboval, že budu dostávat různé bonusy, každý měsíc dvanáct tisíc korun, když si seženu další tři lidi na uzavření smlouvy,“ popsala triky „finančních poradců“ Marie Skálová. Když vysvětlovala, že na shánění dalších lidí není, pan Slávek se nenechal vyvést z rovnováhy.

„Přesvědčoval, že jsem se podpisem na smlouvě stala členkou jedné velké rodiny, a že máme v záloze tolik lidí, že za ty tři, které neseženu mohou nastoupit jiní tři, třeba z Brna, Prahy. A že se vůbec nemusím ničeho bát, protože se o mě postarají,“ nechala se přemluvit k podpisu Marie Skálová. Panu Slávkovi přitom jasně řekla, že je velmi těžce nemocná, nemůže na nohy a má obzvláště silný diabetes, proto by bylo pro ni shánět klienty nadmíru těžké.

Nechala se zlákat především slibem, že díky podpisu zanechá vnoučátkům peníze, které díky smlouvě poplynou. Smlouvu o životním pojištění podepsala a na pokyn pana Slávka vyjela na školení do Přerova. Slávek tvrdil, že je sugestivně laděné školení zdarma, ale pravda to nebyla ani tentokrát. Hned u dveří se musela Marie Skálová podepsat na prezenční listinu, vytáhnout šest set korun a zaplatit účastnický poplatek. A to bez jakékoliv potvrzenky.

Účastníky učili lhát

Školení spočívalo hlavně v tom, naučit jednotlivé pojištěnce lhát, aby uměli vnutit smlouvy o životním pojištěním dalším potenciálním klientům. Nejprve nakreslil lektor pyramidu, z níž mělo vyplynout, na kolik si každý z pojištěnců díky bonusům někdy v budoucnu přijde. Poté přišlo na rady, jak sladkými slovy kunšofty nalákat. Měli se oslovovat křestními jmény, vždy přitakat, nabízet vymyšlené a nesmyslné šance, možnosti a příležitosti.

Zakázanými slovy byly: ne, proč?, obchod, výplata, práce, nabídka nebo profit. „Na každou otázku odpovím otázkou,“ přednášel vychytralý lektor.
Vše byl jen podvod, Marii Skálové teď už jen chodí upomínky s dluhem, který se týdně zvyšuje zhruba o pět set korun. „Říkám, že je to podvod na lidi.

Hrají hrozně na city, nechala jsem se holt napálit. Jenom nabádám ostatní: pokud chcete žít v klidu, nikdy žádné podobné smlouvy nepodepisujte,“ varovala Skálová.

Bez zajímavosti není příběh pana Slávka, člena „jedné velké rodiny“. Finanční skupinu již opustil a nyní láká v bruntálském regionu klienty k podpisům smluv pro jinou společnost. Prý se dokonce ani nejmenuje Slávek, jen si tak nechává říkat.

>> POZNÁMKA DALIBORA OTÁHALA

Těžký kříž osudu se často nosí pro druhé

Nejhorší jsou situace, kdy člověk nemá, co by poradil druhému člověku v nouzi. To je i případ nešťastné paní, která podepsala rádoby výhodnou životní pojistku a nyní nemá na měsíční splátky.
Je řada okamžiků, kdy by si člověk hrozně přál vrátit čas, aby neudělal to, co dělat neměl. A nebo naopak aby mohl udělat to, co tenkrát měl. Vrátit čas, aby se něco nestalo, co se už stalo a nejde vrátit.
Osud někdy s neobyčejnou krutostí nabízí velká životní ponaučení. Většinou jsou ale ponaučením jen pro všechny ostatní, pro samotné aktéry jsou velkým utrpením. A oni musí ten těžký kříž nějak unést. Není dnes shodou okolností Velký pátek?