S jejich přispěním dříve či později pachatele dopadnou. Stejný osud zřejmě nemine zloděje, který v těchto dnech za stavu nouze vykradl restauraci v ulici Nádražní v Ostravě. 

Dovnitř se dostal po zdolání zadních dveří. Uvnitř udělal velký nepořádek. Na zemi ležely rozbité skleničky a lahve od alkoholu. Nevítaný návštěvník si odnesl televizi za deset tisíc korun. V restauraci po něm zůstala černá čepice s bambulí.

„Případ se zatím nepodařilo objasnit,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie, která věří, že kulich někdo pozná. Důležité informace by mohla přinést i analýza DNA z čepice. I kdyby se v databázi nenašel shodný vzorek, není nic ztracené.

Potvrzuje to i závažný zločin, který v minulých měsících po několika letech vyřešili ostravští policisté. Vše začalo dopadením dvacetiletého muže z Ostravy, jenž hrozil odpálením bomby v nákupním centru. 

Šlo o ješitu snažícího se dokázat, že je chytřejší než ochránci zákona. Při hovoru používal různé technické maskování. Po obvinění mu kriminalisté vzali DNA a posléze zjistili, že se stejná DNA nacházela na kukle, kterou v roce 2015 našli poblíž místa neobjasněné ozbrojené loupeže. Při následném vyšetřování se ukázalo, že muž a jeho dva kamarádi v době, kdy studovali střední školu, přepadli v Ostravě sedm večerek.

ZTRÁTY A NÁLEZY

Zapomenuté věci a další důkazy sehrály významnou roli i při objasnění jiných případů.

Přispěly například k dopadení násilníka, který na ulici v Ostravě přepadl ženu. Při útěku před svědkem ztratil polobotku. Z ní technici získali DNA. Ta jasně ukázala na muže z Novojičínska. Jindy policisté odebrali DNA z klobouku, který ve vykradeném autě zapomněl pachatel. A jelikož jeho DNA figurovala v databázi, bylo vše jasné.

Ochráncům zákona pomohly také otisky ucha na dveřích bytu v Ostravě, u kterých zloděj poslouchal, zda je někdo doma. Nakonec to byl jeden z nevyvratitelných důkazů. Do historie se určitě zapíše i nepoctivec, jenž vloni v ostravském baru ukradl různé věci. Ve spěchu však na místě nechal svou tašku s doklady.