Trojici top manažerů společnosti Nemocnice Bruntál ve složení Pavel Šatura, Bohuslav Špinar a Miloslav Bureš Okresní soud v Bruntále nejprve trestal pěti lety ve věznici s dozorem a zároveň pětiletým zákazem činnosti ve statutárních orgánech ve zdravotnických zařízeních.

Členové představenstva nemocnice měli zvýhodnit spřátelené společnosti Lemak a Renebo na úkor dalších zhruba dvou set subjektů o 36 034 029 korun, ostatní měli a dodnes mají smůlu. Manažeři to tak nenechali a proti rozsudku se odvolali. Krajský soud v Ostravě byl ke trojici shovívavý. Za finanční triky, které v nemocnici uplatňovali mezi léty 1999 a 2004, vyměřil trojici shodně roční podmíněný trest.

„Krajský soud dospěl k závěru, že okresní soud hodnotil nedůsledně některé důkazy a nesprávně stanovil výši škody, která ve skutečnosti činí zhruba osm set osmdesát tisíc korun,“ vysvětlila postup ostravského soudce Milana Ihnáta mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbara Plchotová.

Ani toto soudní rozhodnutí už ale neplatí. S tímto rozsudkem Nejvyšší soud v Brně nesouhlasí. Všichni tři odsouzení si podali proti rozsudku krajského soudu formou mimořádného opravného prostředku dovolání. Jako čtvrtá se s dovoláním přidala nejvyšší státní zástupkyně. Manažeři se domáhali zrušení rozsudku krajského soudu, ale neuspěli.

Jejich dovolání odmítnul Nejvyšší soud v Brně jako neopodstatněné. Naopak uspěla s dovoláním nejvyšší státní zástupkyně, která zrušení rozsudku Krajského soudu v Ostravě dosáhla. V praxi to znamená, že rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě už neplatí, platný je nyní pouze odsuzující verdikt bruntálského soudu, který manažery posílá na pět let do vězení. Rozsudek však není pravomocný.

O trestu pro Pavla Šaturu, Bohuslava Špinara a Miloslava Bureše bude proto opětovně rozhodovat ostravský krajský soud. „Přitom především náležitě posoudí, v jaké výši obvinění způsobili škodu všem poškozeným věřitelům, a zda tedy naplnili všechny znaky trestného činu zvýhodňování věřitele nebo jiného trestného činu či žádného trestného činu,“ konstatoval František Púry, předseda senátu Nejvyššího soudu v Brně.