Loni v lednu se zdálo, že příběh skončil. Starosta Michal Blažek a bývalý místostarosta Horního Benešova Jaroslav Strmiska, obžalovaní z porušování zákona o veřejných zakázkách, odešli od krajského soudu s osvobozujícím rozsudkem. Státní zástupce se ale odvolal a Vrchní soud v Olomouci kauzu minulý týden vrátil Krajskému soudu v Ostravě k novému projednávání.

„Je to samozřejmě nepříjemné. Krajský soud nás osvobodil, výrok soudkyně zněl, že jsme se chovali jako vzorní hospodáři, samosoudce Vrchního soudu bez projednávání dospěl k názoru, že k pochybení došlo, takže vše se otevře znovu. Pokud bude výsledek tentokrát jiný, budu ho samozřejmě respektovat, nicméně chci zdůraznit, že nikdo neprokázal úmyslné zavinění, ani škodu městu, ani žádné naše obohacení. Cítím se nevinen,“ vyjádřil se včera pro Deník starosta Michal Blažek.

Státní zástupce se odvolal a požaduje pro starostu a bývalého místostarostu za porušení zákona o veřejných zakázkách podmínku a peněžité tresty.

Krajský soud by měl vynést nový rozsudek v polovině června.

Celá anabáze začala v minulém volebním období, kdy zastupitelstvo Horního Benešova schválilo zakázku na zateplení sportovní haly a současně nechalo zpracovat projektovou dokumentaci na vnitřní úpravy haly. Došlo tedy ke spojení dvou investičních akcí. Stavba začala, provedly se ale i práce nad rámec původně uzavřené smlouvy, a to první etapa vnitřních úprav.

Opoziční zastupitelé v tom viděli pochybení a dali podnět policii. Ta se začala případem zabývat v roce 2013. Starosta a místostarosta byli obviněni z porušování pravidel hospodářské soutěže a zneužití pravomoci úřední osoby, v dubnu 2016 začal kauzu projednávat Krajský soud v Ostravě, v lednu 2017 vynesl osvobozující rozsudek.

Státní zástupce se odvolal a vrchní soud minulý týden vrátil případ krajskému soudu.

„Práce na sebe navazovaly, mým motivem bylo ušetřit městu peníze, k žádnému obohacení nedošlo, obžaloba hovoří o imaginární škodě, která údajně mohla vzniknout, já jsem viděl spíš reálné úspory,“ doplnil Michal Blažek.

Funkci starosty vykonává druhé volební období, předtím byl místostarosta. Za toto období se v Horním Benešově uskutečnila řada investičních akcí: modernizoval se hřbitov, revitalizovaly obě školních budovy, postavilo víceúčelové hřiště s atletickým oválem, obnovil se pomník obětem 1. světové války, zateplil internát, zimní stadion…

Zda bude kandidovat v letošních komunálních volbách, Michal Blažek ještě neví. „Záleží na tom, jak dopadne soud a zda budou mít občané zájem, abych kandidoval. Já sám zájem pracovat pro město stále mám,“ uvedl včera.