Je dobré vědět, jak se v případě nálezu munice zachovat. „Nabádáme občany, aby při nálezu s předmětem rozhodně nemanipulovali, věc nechali na místě a ihned přivolali policie. I několik desítek let staré granáty, náboje a střely mohou při neodborné manipulaci explodovat,“ upozorňuje policejní mluvčí Pavla Jiroušková v souvislosti s posledním takovým nálezem.

Dvašedesátiletý muž v lesním porostu „Osoblažský les“ poblíž Hlinky našel granát a zachoval se správně. „Nález oznámil albrechtickým policistům, kteří vyjeli na místo a zjistili, že se jedná o granát RG F1. Přivolaný policejní pyrotechnik z Frýdku Místku si munici převzal k bezpečné likvidaci,“ uvedla policejní mluvčí.

Konstrukce tohoto obranného granátu vychází z francouzského modelu F1 z roku 1915. Za ruské občanské války ho používali bělogvardějci proti Rudé armádě. Po skončení občanské války byl francouzský model granátu převzat vítěznou Rudou armádou.

Ruská varianta granátu byla vytvořena v roce 1939 a je používána prakticky dodnes. Pro svůj vzhled je granát přezdívaný „citron“ nebo „vajíčko“. V Rusku je nazýván také „ananas“. Vzhledem ke smrtícímu účinku střepin až na vzdálenost 100 nebo 200 metrů je nutné jej házet pouze z okopu nebo úkrytu. 

(mai)