Už třetí lidskou oběť si letos vybral zatopený lom ve Svobodných Heřmanicích na pomezí opavského a bruntálského okresu. Tragicky skončilo potápění v tomto mezi potápěči oblíbeném, ale nebezpečném lomu pro jednapadesátiletou potápěčku z Polska. Tragédie se stala v neděli odpoledne okolo půl druhé hodiny odpolední. Polka byla jedním ze dvou lidí, kteří se v břidlicovém lomu potápěli.

Jak její kolega podle mluvčího opavských záchranářů Lukáše Humpla uvedl, začala žena v hloubce dvaceti metrů zničehonic prudce stoupat na hladinu. Když se vynořila, byla už v bezvědomí a nedýchala. „Byla dotažena na břeh a přítomní začali s resuscitací. V ní pak po dvaceti minutách pokračovali i záchranáři,“ informoval Lukáš Humpl s tím, že z Ostravy byl na místo povolán i vrtulník Letecké záchranné služby, avšak ani po hodinové resuscitaci a přes maximální snahu záchranářů se život ženy zachránit nepodařilo.

„Z psychologického hlediska je to o tom, že si potápěči nepřipouštějí riziko. A to už proto, že se jedná o oficiální potápěčskou základnu,“ vyjádřil svůj názor Lukáš Humpl a dodal, že každý rok k lomu vyjíždějí záchranáři k někomu, kdo tam utonul, nebo se topil.

Podle slov instruktora potápění Tomáše Sládka není lom ve Svobodných Heřmanicích nijak výjimečně nebezpečný. „Bývá tam dobrá viditelnost a to je také důvod, proč tam instruktoři berou začátečníky. Ti se pak bohužel někdy potápějí do hloubky, kde mohou zazmatkovat, a pak se může stát nehoda.“

Další z potápěčů, Martin Krupa, který lom rovněž dobře zná, uvedl, že v lomu nejsou žádné nebezpečné víry, jak si veřejnost myslí. „Lom je nebezpečný svou hloubkou, která dosahuje až 35 metrů. Dole je pak velký chlad, a to tři až čtyři stupně Celsia. Bývá zde i špatná viditelnost. Zažil jsem Heřmanice ve chvílích, kdy viditelnost pod vodou byla šest až sedm metrů, ale také chvíle, kdy bylo vidět jen půl metru,“ uvedl Martin Krupa.

Během tří týdnů se jedná již o druhý případ tonutí potápěče na stejném místě. Patnáctiletý chlapec, který byl nedávno zachráněn, je dosud hospitalizován ve vážném stavu v nemocnici. O tomto případu se dočtete ZDE.