Velká část jich bude také z Moravskoslezského kraje, kde je softwarové pirátství nemalým problémem a ročně způsobuje škody za několik milionů korun. Varování „Manažery upozorníme na rizika spojená s užíváním nelegálního softwaru a poradíme jim, jak se s pirátstvím důsledně vypořádat, Majitelé firem a manažeři si často mylně myslí, že jsou zbaveni jakékoli odpovědnosti, pokud nelegální software sami neinstalovali či jeho užívání nenařídili. Na tento mýtus již mnoho z nich doplatilo,“ řekl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč s tím, že stačí, aby používání takových programů tolerovali.

Zodpovědnosti se majitelé nevyhnou ani tehdy, pokud se nepodaří vypátrat konkrétního viníka. „Obecná občanskoprávní odpovědnost padá obvykle na zaměstnavatele,“ dodal Hlaváč.

Nejvíce nelegálního softwaru je podle Hlaváče ve společnostech podnikajících v oborech, jakými jsou projekční činnost, reklama, návrh konstrukcí, design či konzultační služby. „Udavači“ Většině policejních razií na nelegální software předchází oznámení někoho zevnitř firmy či z jejího okolí. „Dostáváme ročně desítky takových oznámení. Důvodem je nejčastěji osobní msta, ale i nesouhlas s nelegálním počínáním firmy,“ uvedl Hlaváč s tím, v poslední době přibylo i udání v rámci konkurenčního boje. Platí to zejména o architektech, projektantech či návrhářích průmyslových konstrukcí a strojů.

„Konstrukční software je pro tyto obory klíčovým nástrojem podnikání a jeho cena může tvořit podstatnou část nákladů firmy. Pokud konkurence užívá takový software nelegálně, může výrazně snížit ceny služeb. To se poctivým firmám samozřejmě nelíbí, a pokud o takových praktikách vědí, informují nás,“ řekl Jan Bucek, manažer společnosti, jejíž software pro provádění technických výkresů se hojně pirátsky kopíruje.

Hříšníkům hrozí pokuta, případně až pětileté vězení, navíc musejí uhradit škody vniklé softwarovým firmám. Často se přitom jedná o statisícové částky.