Do akce často vyrážejí i s kolegy ze skupiny služební kynologie. Mnohdy jsou při odhalování přestupků a trestné činnosti velice úspěšní, tak jako 8. října při šťáře v Holčovicích.

Tehdy služební pes – konkrétně fena Areta, specialistka na vyhledávání drog – vyčmuchal na zahradě tamního hostince vzrostlé rostliny konopí. Skupina policistů přitom původně vyrazila pouze na pobytovou kontrolu zájezdního hostince.

„Během doby, kdy policisté jednali s majitelem nemovitosti, který tvrdil, že živnost na ubytovací služby ukončil, šel psovod vyvenčit fenu Aretu na zahradu,“ řekla mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Ostrava Daniela Vlčková.

Nedá se říct, že by byla Areta líné zvíře. Naopak se i v době volna vydala do práce, přičemž odhalila pěstírnu konopí. Věrná své pověsti specialistky na vyhledávání drog aktivně na zahradě hrabala v okolí fóliovníku. Ten měl majitel ukryt částečně pod silonovými pytli.

„Po odstranění pytlů policisté objevili šest kusů vzrostlé rostliny konopí, zasazené do kbelíku a plastových vaniček. Neprodleně přivolali kolegy ze Skupiny kriminální policie a vyšetřování Krnov, kteří případ i rostliny převzali k dalšímu šetření,“ doplnila Daniela Vlčková.