Čtvrteční podvod přitom kopíruje praktiky, s nimiž se relativně před nedávnem setkali moravskoslezští policisté a také opavští strážci zákona. Podvodníci opět zkusili trik postavený na tom, že se vydávali za vnuka oběti.

Když devětašedesátiletá Opavanka okolo jedenácté hodiny dopolední zvedla telefon, na druhém konci se ozval muž představující se jako její vnuk Honza. Vymyslel si příběh, jehož prostřednictvím se z dotyčné snažil vylákat peníze.

„Při rozhovoru uváděl, že se dostal do velkých nepříjemností, jelikož své finance zaslal omylem na špatný účet a v současné chvíli se nachází u notáře, kdy nutně potřebuje něco uhradit. Na smluvenou schůzku pošle svého advokáta, kterému tak má „babička“ předat peníze,“ komentoval celou události tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Peníze podvodníkům předali osobně

Během letoška se ve slezské metropoli už dříve prověřovaly dva podobné případy. Ty předchozí ovšem měly šťastný konec, jelikož seniorky buď telefon okamžitě položily anebo do sluchátka řekly, že žádné peníze rozhodně vydávat nebudou.

Ve čtvrtek ale vše nabralo jiný, ten nejhorší možný scénář. Žena totiž báchorce o zaslání finančních prostředků na špatný účet uvěřila a okolo třetí hodiny odpolední se vydala na smluvené místo. To se nacházelo poblíž restaurace Kotelna v ulici 17. listopadu v opavské městské části Kylešovice.

„Obdobnou skutečnost ohledně údajně vzniklých nepříjemností jejich „vnuka“ osobně potvrdil poškozené ženě a jejímu dvaasedmdesátiletému manželovi i neznámý muž, který převzal částku na hotovosti ve výši 120 tisíc korun. Celá záležitost je nadále v prověřování ze strany opavských policistů,“ pokračoval René Černohorský, jenž žádá veřejnost o spolupráci.

Pokud disponujete informacemi, které by vedly k odhalení totožnosti pachatele, zkontaktujte policii na telefonním čísle 974 737 651 anebo na lince tísňového volání 158.

Telefonát ověřujte u příbuzných

Jestliže se v budoucnu ocitnete v podobné situaci, vyplatí se nejprve zavolat příbuzným. Tak snadno zjistíte, jestli se jednalo o podvod.

„Každý podobný telefonát si okamžitě ověřte. Zavolejte vnukovi nebo vnučce, kteří vám měli údajně volat, případně nejbližším příbuzným,“ sdělila před časem naší redakci mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Senioři by se v takových případech měli obracet na policii a to i za předpokladu, že se rodině nedovolají. Podle mluvčí by neměli předávat peníze lidem, jež neznají.

„A to ani pod příslibem, že vám do zástavy přenechají například doklady, které mohou být zcizené, nebo finance v cizí měně. Může se jednat o padělky.“

Skutečnost, že podobní podvodníci to v poslední době na seniory zkoušejí, dokumentuje i dva roky starý případ, který úspěšně vyřešili moravskoslezští policisté. Zadrželi totiž čtyřčlennou skupinu uplatňující stejné praktiky v Ostravě a Praze.

Okradla desítky důchodců a nelegálně si přišla na 1,7 milionů korun. Dalšího půl milionu se ze svých obětí pokusili neúspěšně vylákat.