Doposud šestkrát soudně trestaného Lubomíra L. žalovala bruntálská státní zástupkyně Eva Pustějovská z pěti deliktů proti zákonu. Dva se týkají výroby a distribuce drog, další maření výkonu úředního rozhodnutí a další dva krádeží. K části trestné činnosti se hříšník přiznal, ovšem větší část u soudu zapřel. Nejprve včera popsal soudu, co se dělo pár dnů před jeho zatčením.

Problémy s dluhy

Lubomír L. měl osobní potíže. Nedařilo se mu po pracovní stránce, dodnes dluží státu na sociálním i zdravotním pojištění. Přišel kolotoč úroků, exekuce…

Od starostí si pomáhal dávkami pervitinu, který dokonce do roku 2011 sám vařil. „Postup výroby jsem zapomněl," dušoval se soudkyni Janě Janečkové. Jisté je to, že bral drogy na Šumpersku, v Jeseníku i Bruntále, a že nebyl sám. Podle žaloby pervitin dodával v desítkách případů zdejším uživatelům drog.

Měsíc před zatčením v prosinci loňského roku pobýval u přítelkyně právě v Bruntále. „Spolu jsme si sháněli pervitin k užití. Bylo to příležitostně. Dali jsme peníze dohromady a šli jsme najít člověka, od kterého bychom pervitin koupili," popisoval soudu obžalovaný, kterého do jednací síně přivedla v želízkách ostraha ostravské vazební věznice. Ve vazbě pobývá tento výtečník od začátku ledna.

Pervitin podle své výpovědi prý nakupoval s přítelkyní v bývalých kasárnách od neznámých Romů. Lubomír L. se dušoval, že nikdy neprodával pervitin známým přítelkyně, ani jejímu spolubydlícímu. A tvrdil to navzdory tvrzení jednoho svědka, že mu tvrdou drogu zprostředkoval nejméně po jedné dávce v patnácti případech. „Mluvil proti mně ze žárlivosti," byl přesvědčen obžalovaný. Ani jiným lidem v Bruntále prý žádný pervitin nezařídil.

Soud muže viní i z vykradení sběrny v Jeseníku. Přiznal, že do sběrny vlezl pro měď. „Byl jsem opilej," vypověděl s tím, že chtěl kov následně zpeněžit v jiné sběrně.

To jsem neudělal!

Naopak zapřel, že by ukradl patnáct tisíc korun a mobilní telefon v restauraci v Jeseníku. To prý neudělal. „V té restauraci jsem byl naposledy před pěti lety pro cigarety," dušoval se. A tvrdil, že mobilní telefon koupil opět, jak jinak od neznámého Roma v sousední herně, kde hrál s jinou přítelkyní automaty.

Další soud čeká recidivistu 7. května v Jeseníku, a opět to bude pro zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Dále jej jesenický okresní soud viní z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Bruntálský okresní soud případ odročil na 22. května, obžalovaný zatím zůstane ve vazbě. V té je od 2. ledna letošního roku. To jej při dopravní kontrole zastavili policisté ve Vrbně pod Pradědem. Orientační test u něj prokázal požití drog. Navíc Lubomír L. řídil cizí auto a neměl řidičský průkaz. O ten přišel již v roce 2008.