Výrobci aut dnes nabízí už v základní výbavě řadu technických vymožeností, které dokážou odradit zloděje. Například klíče s kódem. Proto se zloději začali specializovat na lehkomyslné a roztržité řidiče, kteří si na své vlastní zahradě nebo na soukromém oploceném pozemku auta nezamykají.

V okrese Bruntál se rozmohly krádeže aut, ve kterých majitel ponechal klíč ve vozidle, nebo ho měl dokonce přímo zasunutý v zapalování, aby ho nemusel dlouho hledat.

Hudební festival Colours of Ostrava 2019 v Dolní oblasti Vítkovice, 17. července 2019 v Ostravě. Na snímku skupina Buty.
OBRAZEM! Buty zahájily festival Colours of Ostrava. A nezklamaly!

Nejdřív policisté zadrželi jednoho z podezřelých a umístili ho do policejní cely.

„Následně zahájil policejní komisař trestní stíhání dvou mužů ve věku 25 a 26 let z přečinů krádeže, poškození cizí věci, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, porušování domovní svobody a zvlášť závažného zločinu loupeže,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková s tím, že tito spolupachatelé po domluvě od 19. dubna do 15. května na Bruntálsku v pěti případech vnikli na pozemek rodinného domu a odcizili zaparkovaná neuzamčené vozidla s klíči v zapalování.

Ilustrační foto.
U krnovské školy vznikne víceúčelové hřiště

Krádeže aut však zdaleka nebyly jedinou trestnou činností, kterou mají na svědomí. Měli také v době od 20. do 25. dubna v Bruntále vstoupit do bytu poškozeného muže, kterého napadli a různými pohrůžkami žádali, aby jim vydal hotovost a návykovou látku.

Mladšímu z obviněných je také kladeno za vinu, že v Hradci nad Moravicí v autokempu v místní části Kajlovec 17. května měl násilím vniknout do Volkswagenu Transport a odcizit nalezenou tašku. Dále měl v době od 25. do 28. května odcizit v Miloticích neuzamčený Renault a v Bruntále ze sklepa domu na ulici Pionýrská horské kolo.

Obecní bunkr v Nových Heřminovech je typickým příkladem lehkého opevnění z let 1935 až 1938. V československém pohraničí vznikl tento obranný systém podle vzoru francouzské Maginotovy linie.
Poznámka Františka Kuby: Operace Bruntál

„Svým jednáním způsobili poškozeným škodu přesahující 450 tisíc korun. Odcizená vozidla měli použít k přemístění do jiných částí republiky. Vozidla i jízdní kolo policisté nalezli, zajistili a budou vráceny majitelům. Oba obvinění, kteří byli v minulosti odsouzeni za majetkovou trestnou činnost a z posledního výkonu trestu se vrátili v dubnu 2019, jsou stíháni vazebně a hrozí jim trest odnětí svobody až do výše deseti let,“ uzavřela Jiroušková.