Žalobu proti majiteli dřevařské firmy Miroslavu Avratovi podal státní zástupce Miroslav Kotrla vloni v prosinci. Opakované hlavní líčení proběhlo u bruntálského soudu v úterý 31. ledna. Ani tentokrát rozsudek nepadl, protože soudce Lumír Čablík musí v této kauze vyslechnout ještě další svědky.

Chtěl si vydělat, dnes je bez ruky

Miroslav Avrat je obžalován z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Spoluobžalovaným je také pracovník Avratovy firmy Miroslav Novák, který těsně před tím, než došlo k neštěstí, se zraněným brigádníkem Brázdou spolupracoval. Nejen oba muži sedící na lavici obžalovaných, ale dokonce také zraněný brigádník, který přišel o ruku, mají za sebou trestní minulost.

Podle žaloby majitel krnovského stolařství Avrat na ulici U Ovčárny zaměstnal Petra Brázdu takzvaně na zkoušku. Brázda do práce nastoupil s tím, že pokud se osvědčí, mohl by zde získat práci natrvalo. Pracoval zde ale pouhé čtyři dny, než mu těžký úraz navždy změnil život.

Stačila chvilka nepozornosti, a Brázdovi rozdrtila ruku kmenová pásová pila. „Obžalovaný mu umožnil výkon činnosti na pracovních strojích firmy, aniž jej proškolil či nechal proškolit,“ zdůraznil státní zástupce Kotrla v čem spatřuje nedbalost a pochybení zaměstnavatele.

V osudný den Petr Brázda pomáhal u pily kolegovi Miroslavu Novákovi manipulovat s těžkým břemenem. Sto dvacetikilogramový kmen stromu se jim při práci zasekl. Když se Brázdovi podařilo kmenem pohnout, setrvačností se spolu se dřevem dostal do soukolí pily.

Co se dělo u soudu

Při prvním hlavním líčení se rozhodli oba obžalovaní Miroslavové Avrat a Novák nevypovídat. K výpovědím se neměli ani předtím, když se těžký úraz vyšetřoval na policii. Před soudem vypovídal jen poškozený brigádník Brázda, kterého k soudu převezla z vazební věznice ozbrojená ostraha.

Brázda sedí za mřížemi kvůli úplně jinému případu, ve kterém šlo o drogový delikt. „Neuvědomil jsem si, že pila za mnou je zapnutá,“ komentoval u soudu Brázda úraz, při kterém přišel o ruku.

O poměrech ve firmě Avrat vypovídali v prosinci před soudem také stávající i bývalí pracovníci, a také bezpečnostní technik, který je proškoloval. Technik potvrdil, že Petra Brázdu nikdy neproškolil, a dokonce jej ani neznal.

V opakovaném hlavním líčení svědčili 31. ledna otec a bratr obžalovaného Miroslava Avrata, protože oba jsou úzce spojeni s jeho dřevařským provozem. O proškolování z bezpečnostních předpisů v této firmě promluvil také inspektor bezpečnosti práce.