Ze smrtelného střetu se osmašedesátiletý Mojmír P. zodpovídá u bruntálského soudu.

Státní zástupce Miroslav Kotrla mu klade za vinu usmrcení z nedbalosti, k němuž došlo vloni 17. září zrána na silnici třetí třídy z Liptaně do Třemešné.

„Jako řidič dlouhodobě zapůjčeného osobního automobilu Škoda Felicia přehlédl za snížené viditelnosti na přímém úseku silnice cyklistu, jedoucího na neosvětleném kole staršího typu,“ řekl v žalobě státní zástupce Kotrla. Následoval střet, během nějž spadl cyklista z kola zezadu na hlavu, a jelikož nepomohla ani následná léčba, o tři dny později zraněním podlehl.

Byla tma černočerná?

Mojmír P. neboural nikdy v životě od roku 1975, kdy získal řidičské oprávnění.

V den nehody vyjel do práce ze Slezských Rudoltic do Města Albrechtic. Za zatáčkou za Liptaní ho už čekal rovný úsek, kde měl podle žaloby přehlédnout a srazit ze sedla kola cyklistu. Obžalovaný se hájil, že cyklista nebyl osvětlený. „Měl tmavé oblečení, jeho kolo bylo nejen neosvětlené, ale nemělo ani žádný bezpečnostní prvek,“ vypověděl Mojmír P.

Také tvrdil, že se snažil cyklistovi na rovince vyhnout. Sice strhnul volant doprava, ale to už nebylo nic platné. Na kvalitní, ale úzké silnici ho prý oslnil neznámý protijedoucí řidič. Muže na kole proto podle svých slov spatřil těsně před střetem. Dále tvrdil, že se nehoda udála ještě za tmy. „Stalo se to před rozedněním, byla absolutní tma,“ uvedl Mojmír P. Kvůli jeho tvrzení nemohl předseda soudního senátu Lumír Čablík vynést v pondělí 2. dubna rozsudek.

Podle vyjádření hydrometeorologů totiž nastalo takzvané občanské svítání vloni v sobotu 17. září přesně v 5.55 hodin. Občanské svítání je dobou, kdy už si lze venku bez omezení přečíst noviny. Svítání měřil Český hydrometeorologický ústav na stanici v Třemešné. S tím obžalovaný zásadně nesouhlasil: „V každém případě byla tma.“

Příbuzná usmrceného muže ale jela také ten den do práce z Liptaně do Města Albrechtic. Na místě nehody byla podle své výpovědi mezi 5.45 a 5.50 hodin a žádnou nehodu neviděla, čili předpokládá, že k ní došlo až později a to už bylo venku světlo. Státní zástupce se proto tázal Mojmíra P. na jeho zrak. V téměř sedmdesáti letech má čtyři dioptrie na každém oku. I to mohlo mít na smrtelnou nehodu vliv.

Soudce Čablík odročil hlavní líčení na červen kvůli vyžádání zprávy z policie o hlášení nehody. Má přijít i znalec z oboru silniční doprava Lubomír Hampl.

Sazby: usmrcení z nedbalosti

Kdo jinému z nedbalosti způsobí smrt, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti, nebo až šest let spáchá-li čin proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona.