Nakonec ale připravil o život pouze ženu, sebevraždu spáchat nedokázal, byť se o ni pokusil. Po činu se nezvyklým způsobem udal.

K motivu se rozumným způsobem nedokázal vyjádřit. Tragédie z podzimu předloňského roku, nemající v České republice obdoby, se nedostala ani do fáze hlavního líčení u soudu. Přesto již skončila pravomocným rozhodnutím.

Šok

Středa 29. října 2020, 2.30 hodin. Na brány ostravské vazební věznice zabušil téměř obnažený muž mající na sobě jen kraťasy a tričko. Dozorčí službu vzápětí šokoval slovy. „Právě jsem zabil přítelkyni. A jsem pozitivní na covid.“ Jeho slova se později potvrdila. Tělo zavražděné družky se nacházelo v domě jen několik set metrů od věznice. To ale ještě nikdo nevěděl. Ve věznici v té chvíli nastal poprask.

Zloděj při krádeži kabelů v Ostravě vyřadil z provozu zabezpečovací zařízení na železnici.
Zloděj kabelů ohrozil bezpečnost a zastavil vlaky v Ostravě. Pak vyhrožoval

„Zavedli jsme ho do prostoru pro nástupy. Na sobě měl pouze kraťasy a tričko,“ řekla Deníku mluvčí věznice s tím, že příslušníci vězeňské služby muži poskytli roušku. „S ohledem na jeho sdělení, že je pozitivní na covid, jsme postupovali s maximální obezřetností,“ dodala. Dozorci měli kromě roušek také rukavice a brýle.

Když jim zopakoval, co udělal, zavolali na tísňovou linku 158. Do příjezdu policie zůstal v místech určených k přijímání odsouzených a vazebně stíhaných lidí. Poté si ho převzali policisté, kteří jej převezli k výslechu.

Izolace

Muž se kriminalistům přiznal k vraždě své o několik let mladší přítelkyně. Jak vypověděl, nejprve chtěl použít střelnou zbraň, jejíž hlaveň hodlal obrátit i proti sobě. Nakonec se chopil masivního nože a družku zabil. Ve vaně se pokusil o sebevraždu. Pak se šel udat do vazební věznice.

Muž vnikl do kontejneru na textil.
Hazard, který končí i smrtí, tak se v Ostravě vykrádají kontejnery na textil

Vše nasvědčuje tomu, že se na mužově psychice projevila covidová izolace, kterou partneři špatně snášeli. V osudný okamžik ale mezi nimi k žádnému sporu nedošlo, šlo o promyšlený útok. Podle znalců byl pachatel příčetný a za svůj čin plně zodpovědný.

Dohoda

Případ se nakonec podařilo uzavřít bez hlavního líčení. Jak na dotaz Deníku uvedl státní zástupce Vít Legerský, již vloni obě strany uzavřely dohodu o vině a trestu. Vzhledem k tomu, že vražda byla označena jako zvlášť surová, vztahovala se na ni trestní sazba od patnácti do dvaceti let vězení, trestní zákoník připouští i uložení výjimečného trestu.

Frýdlantské mosty, 20. ledna 2022.
Krvavé devadesátky: šachová partie s ostravským teroristou

Soudní proces se ale nekonal. Státní zástupce se s dosud netrestaným mužem a jeho obhájcem dohodl na trestu pod spodní hranici sazby, a to ve výši čtrnáct let. Soud pak v rámci zasedání dohodu posvětil. Verdikt je pravomocný.