Do vězení Stanislav Kocůrek nepůjde. Tříletý trest by si odseděl pouze tehdy, pokud by se neosvědčil v pětileté zkušební lhůtě, během níž bude podle rozsudku bruntálského soudu pod dohledem. „K tomu nesmí v uvedené době požívat alkoholické nápoje ani jiné návykové látky,“ řekl soudce Lumír Čablík. Stanislav Kocůrek přišel zároveň o pistoli, kterou vloni 31. srpna v Družbě zaútočil na vyděšeného číšníka. Hlavní líčení s odsouzeným útočníkem začalo i skončilo v pátek 26. listopadu.

Státní zástupkyně Petra Horáková přečetla žalobu, v níž Stanislava Kocůrka vinila z vydírání číšníka z pivnice Družba na Opavské ulici v Krnově. Útok byl o to nesmyslnější, že se k němu odhodlal Kocůrek s odjištěnou a namířenou pistolí kvůli padesáti korunám.

Vydíraný číšník vypověděl, že Kocůrek přišel do pivnice se dvěma kamarády v podroušeném stavu. Slíbili mu, že vypijí jen jedno pivo a pokojně odejdou. Nato se ale po telefonu pohádal Kocůrek s přítelkyní. Hádka gradovala, Kocůrek bouchl pěstí do stolu, načež se ale číšníkovi omluvil. Prý nechce tropit výtržnosti. Požádal, zda si může vzít sklenici s pivem do vedlejší provozovny a zaplatil stovku zálohy.

Ze zálohy mu číšník vrátil jen půlku, a bylo zle. Číšník totiž kdysi Kocůrkovi půjčil padesát korun a teď se je takto vzal zpět „Je pravdou, že jsem mu dlužil padesát korun, ale ty už jsem mu dávno vracel,“ prohlásil u soudu Kocůrek s tím, že si ale číšník vrácení peněz nepamatuje. Padesát korun chtěl zpátky stůj co stůj, číšník odmítal. „Vytáhnul jsem plynovou pistoli, namířil a natáhnul závěr,“ přiznal se Kocůrek. „Netušil jsem, že se to bude brát jako vydírání,“ krčil rameny Kocůrek.

U pultu vytasil Kocůrek na číšníka pistoli, kterou v den události zakoupil na obranu své přítelkyně. „Říkal jsem mu: schovej tu bouchačku, nedělej blbosti. Natáhnul závěr a zamířil na mě,“ nerad se k události vracel napadený číšník. Skutečně se bál, že ho Kocůrek zastřelí. Měl za to, že jde o skutečnou zbraň. „V hlavě jsem měl různé myšlenky. Poprvé v životě na mě někdo mířil zbraní, měl jsem skutečně strach,“ doplnil číšník. Krátce po incidentu Kocůrka zatkli policisté a naměřili mu v těle 2,87 promile alkoholu.

Stanislav Kocůrek už za mřížemi seděl, v rejstříku trestů má hned několik zápisů. Odsoudili ho za ublížení na zdraví, zakázali mu řídit motorová vozidla, za šíření toxikomanie strávil ve vězení dvaadvacet měsíců. Trestali ho rovněž za útok na veřejného činitele a výtržnictví, za něž seděl dalších osm měsíců ve věznici s ostrahou. Veřejné práce vykonával za zatajení věci a výtržnictví, odsoudili ho i za porušování domovní svobody a krádež ke dvěma letům, které opět strávil ve věznici. Podílel se také na loupeži, i tentokrát jej usvědčili.

Soudce Lumír Čablík sám Kocůrka několikrát soudil. Konstatoval, že od února 2008 sekal odsouzený latinu až do osudného večera, kdy vydíral číšníka. Polehčovalo mu částečné doznání i omluva číšníkovi. Přitěžovala mu předchozí odsouzení. „Klíčovým problémem obžalovaného je alkohol,“ zdůraznil soudce Čablík. Odsouzený Kocůrek se vzal na místě odvolání proti rozsudku, státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro odvolání.