Opráci profesionálního šoféra přijde na čtyři roky Mario Piplica, který vjel loni 26. září na železniční přejezd u Valšova a do návěsu jeho kamionu narazil vlak. Šedesátiletý kamionista zřejmě kvůli trestu přijde tři roky před důchodem o zaměstnání.

Dále chorvatskému řidiči švédského kamionu Volvo vyměřili v pondělí 2. května u bruntálského soudu za srážku s vlakem u Valšova dvouletý trest se čtyřletou podmínkou. Původně muži hrozil za přečin obecného ohrožení z nedbalosti až osmiletý trest vězení a zákaz řízení motorových vozidel až na deset let.

Chorvat Piplica i státní zástupce Miroslav Kotrla si ponechali osmidenní lhůtu pro odvolání proti rozsudku.

Co se loni přihodilo

Krve by se nedořezal v cestujících vlaku, když viděli kamion řítící se na přejezd. Chvíle hrůzy zažili loni v září cestující vlaku z Bruntálu do Olomouce, kdy se blížili k přejezdu u Valšova. „Při jízdě jsem z vlaku uviděla kamion. Pro sebe jsem si říkala, že vůbec nebrzdí, a že to asi bude chtít přejet,“ vypovídala tehdejší pasažérka, která z nehody s kamionem vyvázla s poraněnou krční páteří.

Měsíc a půl byla v pracovní neschopnosti, a páteř ji nepřestává bolet dodnes. Nemůže nic zvedat a je méně hybná.

Byl to najednou strašný náraz, nevěděli jsme, co se děje…

Kamionu si všimla před následným střetem na železničním přejezdu i průvodčí vlaku, když se vracela do prvního vagónu poté, co zkontrolovala jízdenky těm, co v Bruntále přistoupili. Průvodčí vlaku bylo jasné, že nehodě nejde zabránit. „Už jsem tušila, co se stane. Zvukové znamení na přejezdu bylo funkční, strojvůdce reagoval rychlobrzdou. Pamatuji si už jen, že přijížděly sanitky a hasiči,“ konstatovala průvodčí, která po nehodě marodila celé tři měsíce.

Dodala, že i strojvůdce houkal, aby na svou jízdu řidiče upozornil. K tomu na přejezdu blikala červená světla. „Najednou slyšíme strašný náraz, nevěděli jsme, co se děje,“ vzpomínal u soudu další svědek. Kamionista si podle dalšího z pasažérů možná vlaku skutečně nevšiml, jak tvrdil. „Bylo špatné počasí. Možná neviděl. Jen jsem nabádal děti: držte se, to nevyjde,“ prohlásil jiný svědek.

A skutečně to nevyšlo. Výsledkem byli čtyři zranění lidé, mezi nimi i malé dítě a škoda, která přesáhla třináct milionů korun.

Neví, jak se to stalo

Chorvat Mario Piplica tvrdil, že neví, jak ke střetu mohlo dojít. Stejnou trasu projížděl před tím cestou ze Švédska už pětkrát nebo šestkrát, a dobře ji znal. „Co se stalo? Neřeknu, nevím. Neumím si to vysvětlit,“ dodnes pátrá po příčinách události Piplica.

Vždycky jezdil zcela bez nehod, a nedlouho před důchodem se mu přihodila taková nepříjemnost. Vlak narazil čelně do boku návěsu jeho kamionu, vezoucího obaly pro mlékárenské výrobky.

„Návěs byl téměř zcela zlikvidován, vlak vykolejil. Je zcela jednoznačné, že Mario Piplica ví, že nesmí podle pravidel silničního provozu vjet na přejezd v době, kdy je dávána výstraha dvěma červenými světly. To jako řidič nerespektoval,“ vysvětlil v závěrečné řeči soudce Lumír Čablík.

Počínání Chorvata označil soudce za řidičský zkrat a ojedinělé vybočení z jinak řádně vedeného života. Mario Piplica a jeho obhájce přitom v závěrečné řeči navrhovali složení sto nebo sto padesáti tisíc korun na účet soudu pro oběti trestných činů.

Na obdobu peněžitého trestu soud neslyšel především s ohledem na finanční situaci rodiny Chorvata.