Vše začalo v sobotu 29. května dopoledne, když se dozorčí krnovského policejního oddělení obrátil na své kolegy z cizinecké policie, aby je upozornil na autobus plný polských fanoušků směřující přes Krnov na rizikové fotbalové utkání v Opavě. Dvě hlídky v terénu se okamžitě přesunuly ke státní hranici.

Autobus s problémovými fanoušky byl pod policejním dohledem už na území Polska. Až po státní hranici s Českou republikou ho sledovala motohlídka polské policie. Když kolem poledne dorazil na bývalý hraniční přechod v Krnově, už na něj čekali cizinečtí policisté. Přivítání fotbalových fanoušků v Krnově a v České republice začalo kontrolou řidiče, který byl tak roztržitý, že neměl u sebe ani řidičský průkaz ani žádný doklad totožnosti.

Aby mohl pokračovat v jízdě, musel telefonicky kontaktovat svého zaměstnavatele a žádat o pomoc. Autobus plný netrpělivých fanoušků musel čekat na hranicích, než dorazil rychlý posel s doklady pro zapomětlivého řidiče. Cizinečtí policisté jim čekání zkrátili důkladnou kontrolou. Vyžádali si doklady všech 44 cestujících v autobuse.

Deset fandů si muselo vystoupit

Když si policisté ověřili, že zapomětlivý řidič už má své papíry v pořádku, už dál jeho přestupek neřešili.

„Zjistili ale mezitím, že také dalších dvanáct cizinců u sebe nemá potřebné doklady. Dva mladíci, kteří ještě nedovršili patnácti let, sankcionováni nebyli, ale zbylým deseti policisté uložili blokové pokuty v celkové výši pěti tisíc korun. Po ukončení kontroly se všech dvanáct cizinců, kteří neměli doklady, vrátilo zpět na území Polska,“ shrnula případ mluvčí cizinecké policie Daniela Vlčková.

Dvanáct polských fanoušků dostalo lekci, že ani v Schengenu nemůžou překračovat státní hranici bez dokladů. Autobus je musel vysadit na polském území, aby s ostatními cestujícími mohl pokračovat dál v cestě na fotbalový zápas do Opavy. Až k fotbalovému stadionu jel za doprovodu pořádkové jednotky opavských policistů.