Česko je jedním z největších producentů a vývozců máku na světě. „Každoročně proto maková pole lákají narkomany, kteří v nich hledají dostupný zdroj opia. V tuzemsku je však povoleno pěstování pouze neopiového máku určeného výhradně pro potravinářské účely,“ upozornila Zuzana Němcová, tisková mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj.

Jak dodala, tento mák smí obsahovat maximálně 0,8 procenta morfinu. Podle odborníků jde o množství, u kterého je možný halucinogenní účinek nicotný.

Také u technického konopí je hranice jasně stanovena. THC nesmí překročit jedno procento. Takovéto konopí se využívá v potravinářství, stavebnictví, kosmetice nebo v textilním průmyslu.

Pěstitelé

Celní úřad pro Moravskoslezský kraj eviduje ve své působnosti celkem 62 pěstitelů máku setého a devět pěstitelů technického konopí, u kterých každoročně provádí odběry plodin pro provedení analýzy obsahu THC či opia v rostlinách.

„Zákon o návykových látkách ukládá osobám pěstujícím rostliny technického konopí a máku setého předávat celnímu úřadu hlášení o výměrech osetých či osázených pozemků a následně o množství sklizeného technického konopí a máku,“ uzavřela Němcová.

Soud

Zajímavostí je, že hranice povoleného THC v technickém konopí se časem měnila. Ještě nedávno to mohlo být maximálně 0,3 procenta, nyní je to jedno procento. Nejen v paměti pěstitelů technického konopí zůstává případ z roku 2016, který se stal v Ostravě během prvního ročníku veletrhu Konopex zaměřeného na propagaci a využití technického konopí. Před soudem se ocitl konopný aktivista Leopold S. Během veletrhu u něj policie v roce 2016 zajistila pytel konopí, které obsahovalo nadlimitní hodnotu THC. Místo tehdy povolených 0,3 procenta analýza ukázala 0,6 procenta.

Následovalo obvinění a žaloba pro drogový delikt. Pěstitel tvrdil, že se jednalo o certifikovanou italskou odrůdu technického konopí Carmagnola. „Nakoupil jsem certifikované osivo. To jsem osobně zkontroloval, odňal pečetě, osivo řádně zasel a splnil svou oznamovací povinnost. Certifikát mě přesvědčil o legálnosti nabízeného zboží,“ tvrdil Leopold S. V té době již ale podle soudu existovala studie, že tato odrůda může mít nadlimitní hodnoty THC. Okresní soud v Ostravě muži nejprve vyměřil podmíněný půlroční trest. Odvolací krajský soud ale pěstitele osvobodil s tím, že nebylo možné prokázat, kdy získal informace o možném zvýšeném množství THC ve zmíněné odrůdě.