„Minulý týden ve čtvrtek začala ostravská policie trestně stíhat Milana Vaška, bývalého obchodního ředitele kanceláře Arden kvůli trestnému činu zpronevěry,“ potvrdil Stanislav Sobol, mluvčí krajské správy policie v Ostravě. „Vyšetřovatel vazbu soudu navrhl z obavy, že by Vašek mohl mařit další průběh vyšetřování,“ pokračoval mluvčí Sobol.

Kriminalisté vyslechli šestadvacet poškozených klientů, kterým realitka dluží celkem 15 milionů 620 tisíc korun. Veškeré peníze měl bývalý ředitel použít v rozporu s podmínkami kupních smluv. „Průběžně se však stále ozývají noví a noví poškození, takže více než patnáctimilionová dlužná částka zřejmě nebude konečná,“ naznačil Sobol.

Nejvíce lidí na jeho obchodní praktiky doplatilo na Olomoucku, několik jich je z Moravskoslezského kraje. „Víme o tom, že Arden měl své pobočky také v Čechách, ale tam se zatím nepřihlásil nikdo,“ dodal Sobol.

Samotný Vašek v listopadu připustil, že závazky Ardenu vůči věřitelům dosahují až 23 milionů korun, ale nemusejí se o peníze bát. „Požádali jsme všechny dopisem, aby se přihlásili k insolvenčnímu řízení Krajského soudu v Ostravě nebo u Městského soudu v Praze. Peníze lidé mohou dostat v řádu několika měsíců,“ tvrdil začátkem listopadu Vašek. „Pracujeme na revitalizačním plánu pomocí akciové společnosti. Máme situaci lépe pod kontrolou ve změněném systému pomocí úschov,“ řekl tehdy Vašek.

Na špatné hospodaření a finanční úniky nepoukazují jenom podvedení lidé. Před více než dvěma měsíci společnost opustilo šest pracovníků z vedení. Nesouhlasili s Vaškovými kroky a navíc na bývalého šéfa podali několik trestních oznámení.

„Z Ardenu jsme odešli, protože jsme neměli žádné páky na to, abychom mohli nějak ovlivnit chod společnosti a ochránit tak další klienty. Těch lidí nám bylo hrozně líto. Volali nám podvedení lidé, ale i dodavatelé realitní kanceláře,“ řekla Leona Ratajská, bývalá účetní Ardenu. „Zpočátku, když jsem ve firmě začínala, musela jsem dodělávat účetnictví za celý předchozí rok. Dokumenty se tam totiž povalovaly v krabicích a byl v nich velký zmatek,“ naznačila Ratajská. Dodala, že zaměstnanci měli navíc problém získat potřebné podklady.

Vašek podle ní také jako jediný z firmy měl přístup k bankovnímu účtu a veškeré transakce proto podepisoval sám. „Manipuloval s penězi, aniž by si uvědomoval důsledky. Došlo nám to však až tehdy, kdy nám začali volat lidé a dodavatelé, kteří si stěžovali na neuhrazené faktury,“ dodala.

Milana Vaška koncem října ve funkci ředitele kanceláře nahradil Petr Kavecký, jeho reakci se však Deníku nepovedlo získat. Na svém telefonním čísle se totiž nehlásí.