Za žárlivostí Zdeňka H. byla frustrace. Byl o dost starší než jeho bývalá manželka, lepily se na něj nemoci, a on cítil, že láska partnerky k němu zvolna ochabuje. K tomu byl deset let bez práce, a tedy i bez peněz. Právě kvůli penězům se manželé letos po třiadvaceti letech rozvedli. „Příliš jsem nevydělal. Říkala, že na tom bude jako samoživitelka finančně lépe,“ vypověděl obžalovaný Zdeněk H.

Cítil se zcela nevinen

Bylo domluveno, že prodají třípokojový byt, který společně sdíleli, a že Zdeněk H. bude žít sám v jednom ze dvou menších příbytků, které v budoucnu pořídí. Prodej se ale táhl, Zdenka H. posedla nezdravá žárlivost. Náměstkyně okresního státního zástupce Zuzana Ševčíková muže žalovala za to, že když se napil vína, nejméně třikrát do týdne vcházel do ložnice za bývalou partnerkou, kde ji v nočních hodinách znásilňoval.

„Nebylo domluveno, že spolu po rozvodu nebudeme spát,“ divil se obžalovaný. Podle svých slov trpí diabetem, kvůli čemuž prý nebyl často pohlavního styku vůbec schopen. „Mi nešlo jen o „to“, ale třeba se jen pomazlit. Když není žena připravena, mi by to nešlo,“ přesvědčoval soud o své nevině. Pouze přiznal, že ženu po rozvodu pronásledoval, a když měl podezření, že má někoho jiného, vydal se třeba i do Olomouce, aby ji našel.

Hlásit policii se styděla

Bývalá manželka vzpomínala, jak ji ovíněný Zdeněk H. co druhý den znásilňoval. Hlásil vše na policii se styděla. trpěla, a čekala, že se třeba podaří vyměnit konečně společný byt za dva menší, a Zdeňka H. se jednou pro vždy zbavit. Pohár trpělivosti přetekl, když ji žárlivec pronásledoval až do Olomouce za údajným milencem. „Nikdy v té době jsem žádný vztah neměla,“ prohlásila znásilňovaná žena.

Než vsadili Zdeňka do ostravské vazební věznice, byla obětí jeho podezíravosti i násilného chtíče. Potvrdila to i svědkyně, která vzpomínala na různá zranění sví kamarádky, na její modřiny, uslzené a zoufalé oči. „Matka by v tak vážné věci nekecala,“ prohlásil syn dvojice, který s oběma rodiči sdílel společnou domácnost na jednom z bruntálských sídlišť.

Soudní senát vedený soudkyní Janou Janečkovou potrestal Zdeňka H. dvěma a půl lety ve věznici s dohledem. Jelikož šlo o dosud netrestaného muže, vyměřil mu zkušební, tříletou lhůtu. „Odsouzený se musí dále zdržet jakéhokoliv styku s poškozenou a návštěv ve společném bytě,“ konstatovala Janečková. Trest Zdeněk H. bez výhrady přijal, naopak státní zástupkyně Ševčíková si ponechala lhůtu pro případné odvolání proti rozsudku.