Vrcholní představitelé za dob svého působení v bruntálském špitálu od února 1999 do června 2004 platili přednostně dluhy spřáteleným společnostem Lemak, s.r.o. a Renebo, s.r.o., které přeplatili při takzvaném poměrném uspokojování věřitelů navíc o úctyhodnou částku 36 034 029 korun. Přitom dlužili dalším 255 subjektům, přičemž tyto už měly smůlu. Trio manažerů stihl zároveň trest pětiletého zákazu činnosti ve statutárních orgánech ve zdravotnických zařízeních.

Jako členové představenstva věděli, že se Nemocnice Bruntál, a.s. potýká dlouhodobě s nedostatkem peněz, pro vyřešení situace neudělali nic. Vyplývá to z kvalitně zpracovaného trestního spisu od policie a z informací, obsažených v argumentačně jasně formulované závěrečné řeči státní zástupkyně. „Obžalovaní věděli, že nemocnice nemá peníze. Je to jasné už ze skutečnosti, že podepisovali každý rok daňová přiznání,“ konstatovala v odůvodnění rozsudku bruntálská předsedkyně soudního senátu Vladimíra Kikerlová.

Stejný rozsudek s pětiletým trestem vyslechli spolupachatelé Pavel Šatura, Bohuslav Špinar a Miloslav Bureš už potřetí v řadě. Krajský soud totiž už dvakrát vrátil případ kvůli doplnění důkazů a nápravě formálních nedostatků zpět do Bruntálu. I tentokrát se trojice odvolala proti vině i trestu. Navíc Pavel Šatura hrozil, že podá trestní oznámení na znalkyni z oblasti ekonomiky, která na popud kraje vyhotovovala znalecký posudek na nemocnici i jeho dodatky.

Rovněž předložil materiál, který označil za revizní znalecký posudek. „Podle trestního řádu se ale v žádném případě o revizní znalecký posudek nejedná,“ vysvětlila soudkyně Kikerlová. Tento posudek byl čten u soudu jako důkaz jako listinný materiál. Posudek se více než ekonomické situaci špitálu věnoval hodnocení osoby znalkyně. Napadl i výpočet, pomocí kterého znalkyně počítala výši způsobené škody.

Bývalí šéfové nemocnice rozhodně neměřili všem věřitelům stejným metrem. Rovnoměrně a poměrně častovali penězi jen Lemak, s.r.o. a Renebo, s.r.o., čímž obě firmy zvýhodňovali. V letech 2001 až 2003 jim platili účtované faktury v plné výši. Poté už docházely finance, takže se nedostávalo plateb v plné výši ani jim.