"Při zjišťování, shromažďování a vyhodnocování všech skutečností a okolností pojali podezření, že ke smrti mohlo dojít po užití drog. Ještě ten den na místě zadrželi tři osoby a případ si následně vzhledem k závažnosti převzali krajští kriminalisté. Vrchní komisař následně zahájil trestní stíhání dvou osob. Jedná se o ženu ve věku 29 let a muže ve věku 49 let. Jsou stíháni ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Jedná se o ženu, která přinesla ke známým fentanylovou transdermální náplast a v průběhu dvou dnů, když zde pobývala, měla z této získat omamnou návykovou látku fentanyl.

Droga a alkohol. Smrtící kombinace

"Jedenkrát měla použít větší část náplasti, aby byla droga silnější. Získanou drogu měla sama užívat a část měla v obou dnech poskytnout obviněnému muži jako protislužbu za přespání. Ten si drogu opakovaně aplikoval. V jednom případě měl obviněný aplikovat nitrožilně fentanyl své přítelkyni, i když věděl, že je v aktuální silné opilosti. U poškozené došlo ke kombinované intoxikaci alkoholem a fentanylem a krátce po užití na místě zemřela," doplnila policejní mluvčí.

Obviněným hrozí trest odnětí svobody až na 18 let. Oba poslal soud do vazby. Muž byl navíc už v roce 2021 odsouzen za distribuci drog a dostal tehdy podmíněný trest.

Psali jsme již dříve:

Ilustrační foto
Fentanylové náplasti: lék i droga silnější než heroin

Zneužívání fentanylu jako drogy bývalo v Evropě populární zejména v pobaltských zemích, kde už má na svědomí desítky mrtvých. U nás trend zneužívání fentanylu sílí. Případy předávkování a ilegálního obchodu už známe i z Bruntálska.

Už v dobách socialismu s fentanylem ojediněle experimentovali zdravotníci, protože tato látka se používá při anestezii v nemocnicích a jako jedno z nejsilnějších známých analgetik. Lékaři ho předepisují v přísném opiátovém režimu onkologickým pacientům s nádory, které vyvolávají mimořádnou bolest.

Závislost vzniká rychle

Náplasti fentanylu jsou vhodné pro pacienty u konce života, kteří chtějí v klidu bezbolestně odejít. Závislost na fentanylu vzniká rychle a odvykání provází těžké abstinenční příznaky. Lidé závislí na opiátech občas hledají v popelnicích použité fentanylové náplasti, ze kterých vyvařením získají dávku pro aplikaci do žil.

Bruntálští kriminalisté v roce 2018 řešili případ zneužívání právě těchto lékařem předepsaných náplastí. V souvislosti s touto kauzou si vyslechli obvinění tři muži ve věku 35, 43 a 62 let z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropním látkami a s jedy. Od července do září roku 2017 měli v Bruntále prodat či zprostředkovat osobám závislým na omamných látkách několik transdermálních náplastí s obsahem účinné látky fentanyl. Nejstarší z obviněných, jelikož je nemocný, měl tyto náplasti na lékařský předpis.

Nemocnou Soňu doprovází psi na každém kroku a jsou připraveni okamžitě pomoci či pomoc zavolat.
Její tělo ničí lék padesátkrát silnější než heroin. Když ho však vysadí, zemře

Bohužel už také na Bruntálsku byly v minulosti zaznamenány případy předávkování fentanylem. Proč jsou drogové experimenty s fentanylem tak nebezpečné? Protože je obtížné uhlídat bezpečné terapeutické dávkování vzhledem k minimálnímu rozdílu mezi smrtelnou a účinnou dávkou. „Vzhledem k řádově vyšší účinnosti fentanylu než heroinu mají záměny čistých forem fatální následky,“ uvádí policie k této látce na svém webu policie.

Ze slavných osobností si fentanyl oblíbili například zpěváci Michael Jackson a Prince. Z podílu na jejich smrti policie podezřívala také lékaře, kteří jim fentanyl pomohli obstarat.

Případ největší masové otravy se odehrál v říjnu 2002, když čečenští teroristé zajali diváky v moskevském divadle Na Dubrovce. Ruské vládní jednotky do budovy divadla vpustili plyn s fentanylem nebo s jeho deriváty ve snaze uspat teroristy a zabránit jim v odpálení náloží. Bohužel plyn byl příliš koncentrovaný a kromě teroristů prokazatelně zabil také 145 rukojmích.

K tragédii přispělo i to, že zásahové jednotky lékařům zatajily složení plynu, kterým na divadlo zaútočili, takže zdravotníci ztratili spoustu drahocenného času hledáním správné protilátky.