Matka mu přitom ve vlastním bytě poskytovala jako nezaměstnanému azyl. Nikdy se dlouho doma nezdržel, většinu života strávil dvaadvacetkrát soudně trestaný muž za mřížemi. Na Štědrý den notně popil, tak se matka raději sebrala a šla spát. Na druhý den ráno začal Zdenek Makar vyhazovat kolem sebe jídlo, přitom matku častoval hrubými výrazy. Chtěl peníze na alkohol a hrozil, že pokud mu je matka nevydá, vezme si je sám.

Se starou matkou začal mocně cloumat, až jí lítala hlava ze strany na stranu. Vytlačil ji do obýváku a tam ji udeřil natolik prudce do tváře, až spadla na gauč. Syn neustal, peníze chtěl i poté, co matka otřesená zase přišla k sobě. Nevděčnému synovi namluvila, že má finance ve sklepě. Vydala se pro ně, využila situace a utekla. O několik hodin později ji už ošetřovala zranění lékařka v krnovské nemocnici.

Matka od této zkušenosti požadovala, aby se potomek z bytu odstěhoval. Měla z něj strach. Když syn vystřízliví, prý se jí velice se omlouvá a chvíli seká latinu. Když se naopak napije, stane se z něj opět agresivní magor. Zdenek Makar celou dobu soudu tvrdil, že peníze, o něž tehdy žádal, byly jeho. Matka vzhledem ke svému stáří a nemocem sama nebyla schopna přesně říct, jak to s penězi bylo.

„Jsem rád, že se prokázalo, že jsem nežádal po mamince její peníze, ale že to byly moje peníze,“ prohlásil u soudu Makar. Potvrdil, že v době útoku na mámu byl na mol opilý. „Čeho nejvíc lituji je to, že jsem na svoji maminku sáhl, ale zase musím podotknout, že to opravdu nebylo vědomě, nepamatuji si to,“ řekl státní zástupkyni odsouzený Makar.

Znalkyně odsouzenému doporučila ochrannou protialkoholickou léčbu, vzhledem k tříletému pobytu ve vězení, který jej čeká, ale soud doporučil léčbu pouze ambulantní.