Policisté a záchranáři v Jeseníkách prožili velmi rušnou noc. Pátrali po zbloudilém běžkaři, který má problémy s orientací. Zcela dezorientovaného turistu našli až po šesti hodinách. Oznámení o tom, že třiašedesátiletý muž z Náchodska je nezvěstný, přijali policisté kolem půl sedmé večer. Se svými známými se ubytoval v Ostružné a v úterý celá parta vyrazila na běžkách na náročnou výpravu směrem přes Šerák na Obří skály. Je paradox, že ztracený běžkař v rámci své skupiny byl nejzdatnější. Oddělil se od ostatních právě proto, že byl rychlejší než zbytek výpravy.

„Ostatní účastníci túry věděli, že má závažné zdravotní problémy a nedokáže se orientovat v prostoru. Přesto mu dovolili se odpojit a policii zalarmovali až po třech a půl hodinách,“ informovala o fatálním pochybení běžkařské výpravy mluvčí policie Tereza Neubauerová.

Do pátrání po běžkaři se zapojilo na šedesát lidí z řad policistů, členů horské služby, profesionálních i dobrovolných hasičů, strážníků i revírníků. Do pátrací akce se zapojilo i vedení obecního úřadu Bělá pod Pradědem.

„My jsme vyrazili do terénu na čtyřkolkách poté, co jsme si s policisty a přivolanými hasiči rozdělili místa pátrání. Postupně jsme projížděli všechny možné trasy, kudy se muž mohl vydat,“ popsal výchozí situaci náčelník Horské služby Jeseníky Klimeš. Záchranáři pro jistotu prohledávali jak cesty směrem na Lipovou-lázně, tak směrem k Ostružné. Policisté a hasiči pak pátrali v těchto lokalitách až do půlnoci bezvýsledně.

Jak se ukázalo, turista byl tak zmatený, že místo do Ostružné, kde byl ubytován, si vyšlápl na dlouhou tůru úplně jiným směrem. Je záhada, kudy se dostal až do Vrbna na opačné straně Jeseníků. „Po půlnoci se nám ozvali policisté, že muže nalezli až na okraji Vrbna pod Pradědem. Byl v pořádku, jen poněkud vyčerpaný. Vůbec nevěděl, kde je. Tento šedesátník musel nějakým způsobem urazit na lyžích nějakých čtyřicet až padesát kilometrů,“ doplnil Michal Klimeš s tím, že jen horští záchranáři při pátrací akci v okolí Šeráku najezdili přes sto padesát kilometrů.