Okresní soud v Bruntále v pátek 6. února uzavřel případ dvojice obžalovaných, kteří měli připravit společnost Synot Tip o více jak milion korun.

Jak jsme již informovali ZDE, R. J. měla zodpovídat v létě v roce 2004 za provoz sázkové kanceláře ve Vrbně pod Pradědem a ve Zlatých Horách. Podle žaloby ale neprováděla kontrolu a neplnila povinnosti, k nimž se zavázala podpisem mandátní smlouvy. Jak potvrdily některé svědecké výpovědi, do herny docházela jen občas.

Před soudem se zpovídala z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. V herně více hospodařil její tehdejší partner a rovněž obžalovaný V. K. Ten se měl podle žaloby dopustit zpronevěry. Údajně neprovedl několik odvodů na účet Synot Tipu. Hájil se tím, že peníze posílal poštou. Na účet společnosti však nikdy nedorazily.

„Ústřižky, které mi obžalovaní poslali, jsem zaslala na Českou poštu v Praze, kde byly označeny za padělky,“ sdělila soudu při červnovém líčení účetní Synot Tipu. Kam se více než milion korun poděl, se vypátrat nepodařilo. Když se společnost tehdy rozhodla na obou pobočkách, které obžalovaní provozovali, udělat kontrolu, našli jednu pokladnu prázdnou a ve druhé nebylo víc jak pár tisícovek.

„Hovořilo se o částce do půl milionu korun. Po nějakých telefonátech měla být dlužná částka asi kolem milionu. My jsme odváželi asi deset tisíc korun,“ řekl senátu D. T. z bezpečnostní agentury, jenž byla pověřena převozem peněz.

K pátečnímu líčení už po několikáté nedorazili dva svědci, a to bývalí zástupci Synot Tipu. Obhajoba na jejich výslechu trvala. Ve snaze o odročení líčení požadovala také osobní účast bývalého zaměstnance pobočky ve Zlatých Horách. Senát ale rozhodl, že není nutná a vyřkl rozsudek. Podle něj oba obžalovaní spáchali to, z čeho byli obviněni.

R. J. by měla být potrestána podmínkou na jeden rok a šest měsíců a V. K. podmínkou na tři roky. Vzhledem ke lhůtám pro odvolání, jenž některé procesní strany požadovaly, rozsudky nejsou zatím pravomocné.

Zuzana Pršalová