Zřejmě jste to sami zažili… Při jízdě v zimě za jiným vozidlem na silnici jste za chvíli neviděli na cestu kvůli vrstvě vodních kapek a soli. Stěrače si s takovou situací samy neporadí, sůl akorát rozmažou po skle, na pomoc musí přijít ostřikovače.

Z čeho se vyrábí

Směs do ostřikovačů se vyrábí z destilované vody a denaturovaného alkoholu (na bázi ethanolu, u levnějších směsí methanolu či isopropanolu). Kapalina obsahuje také saponáty a důležitou složkou jsou barviva a parfémy, které mají za úkol přebít alkoholový zápach tekutiny. Na trhu můžeme koupit letní a zimní směsi. Rozdíl je v množství alkoholu, který u zimní směsi zajišťuje, aby nezmrzla.

  • Jak zkontrolovat a doplnit kapalinu do ostřikovačů, uvidíte ve videu:
Zdroj: Youtube


Letní směsi mají méně alkoholu (někdy chybí úplně), obsahují povrchově aktivní látky, které mají zaručit snadné odstranění zbytků hmyzu a ostatních nečistot. Mají také vysokou mycí schopnost. Obsahují proto antiontové povrchově aktivní látky, polykarboxyláty, parfém a někdy další látky jako limonen. Letní směs poznáte v regále obchodu snadno -  mají zpravidla žluté zabarvení.

Zimní směsi obsahují větší množství alkoholu, protože mají za úkol vydržet nízké teploty pod bodem mrazu. Čím více alkoholu, tím větší odolnost proti zamrznutí. Údaj o teplotním použití kapaliny najdete na obalu – některé jsou určeny například do -20 °C, jiné do -30 °C, k dostání jsou dokonce koncentrované směsi do -70 °C. Zimní směsi poznáte nejčastěji podle modrého zabarvení tekutiny.

Zimní směs sice mohou motoristé používat během celého roku, je to ale zbytečné, protože v létě bohatě postačí směs letní, která je zpravidla levnější kvůli výrobně méně nákladnému složení. 

Koupit směs do ostřikovačů je snadné. Motoristé je seženou na jakékoliv čerpací stanici, jsou také v nabídce obchodních řetězců i menších prodejců. K dostání jsou různé velikosti balení, některé jsou dokonce vybaveny praktickou nálevkou, která usnadní přelití tekutiny do nádržky ve vozidle.

Auto očištěné takzvaně na tankistu.
Za jízdu "na tankistu" hrozí pokuta. Řidič musí dobře vidět, vzkazují policisté

I když mnoho motoristů vybírá kapaliny do ostřikovačů podle ceny, vyplatí se číst složení směsi na etiketě. Raději vybírejte kapaliny vyrobené z ethanolu, protože methanonol je pro člověka toxický a může poškodit pryžové a plastové části vozu. 

Na co si dát pozor

Pokud budete přecházet z letní směsi na zimní, udělejte tak s předstihem, aby vás nepřekvapil příchod studeného počasí a směs nezamrzla. „Vystříkat“ plnou nádrž kapaliny může trvat i týdny, proto o zimní směsi začněte uvažovat už na podzim. Nejdříve se ale ujistěte, že letní směs v ostřikovacím systému nezbyla. Pokud byste smíchali obě směsi dohromady, může kapalina do ostřikovačů zamrznout při vyšších teplotách, než je uvedeno na obalu zimní směsi.

Ilustrační foto: Auto je potřeba očistit od sněhu celé
Neriskujte pokutu kvůli sněhu na autě. Očistěte také registrační značku

Někteří řidiči v létě letní směs ředí, aby ušetřili. Pokud patříte mezi ně, v žádném případě nepoužívejte běžnou vodu z vodovodu. Ta může obsahovat minerály, které časem ucpou trysky ostřikovačů. Vhodnější pro tyto účely je destilovaná voda.

Jestliže ostřikovače vypověděly službu, zkontrolujte, zda funguje čerpadlo. Častým důvodem nefunkčnosti ostřikovačů mohou být také ucpané trysky nečistotami. A důležitá rada na závěr: při manipulaci s kapalinami do ostřikovačů buďte opatrní. Jde o koktejl chemických látek (zejména ty vyrobené z methanolu), které mohou být pro zdraví škodlivé.