„Špatný“ cholesterol může být nebezpečný

Pro lidský organismus je cholesterol velmi významný. Tato voskovitá látka podobná tuku je v těle životně důležitá při tvorbě buněčných membrán, některých hormonů a vitaminu D. „Protože je cholesterol rozpustný v tucích, potřebuje pomoc lipoproteinů, aby mohl cestovat naším krevním řečištěm,“ vysvětluje zdravotnický web Complete Care.

Dvě hlavní formy lipoproteinů jsou HDL cholesterol a LDL cholesterol. Právě LDL cholesterol, což jsou lipoproteiny s nízkou hustotou, je považován za ten „špatný“. Vysoká hladina lipoproteinů s nízkou hustotou vede k problému, který je diagnostikován jako vysoký cholesterol.

Pokud je hladina LDL cholesterolu příliš vysoká, mohou se v cévách hromadit tukové usazeniny a vytvářet plak, který snižuje průtok krve tělem, a zejména srdcem a mozkem.

I když je zdravé stravování pro hladinu cholesterolu v krvi důležité, pravdou je, že většinu cholesterolu si tělo vyrábí samo. Toto množství je částečně dáno geneticky a může být i značně vysoké.

Devět z deseti Čechů ví, že vysoký cholesterol má vliv na jejich zdraví. Přesto většina z nich svou hladinu cholesterolu v krvi nezná. Zjistil to nedávý průzkum agentury STEM/MARK. Podle lékařů má zvýšenou hladinu cholesterolu 70 procent české dospělé populace. Komplikace s tím spojené mohou zkrátit lidský život o pět až deset let. 

Rozrazil doporučovala i Maria Treben

O bylině, která umí snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi, se zmiňovala i slavná bylinkářka Maria Treben. Ve své knize Zdraví z boží lékárny napsala: „Pijte každý rok nějaký čas čaj z čerstvě natrhaného rozrazilu - podporuje zdraví tepen.“

Rozrazilů u nás roste několik druhů. Nejčastěji najdete rozrazil rezekvítek. „Lidově se tomuto našemu nejhojnějšímu rozrazilu říká pršavka nebo bouřka. Tento název vznikl na základě pověry, podle níž po utrhnutí této rostliny začne pršet,“ uvádí web Květena ČR.


Nahrává se anketa ...

V některých oblastech se však bouřka říká i jiným druhům rozrazilů. Pro léčebné účely se často sbírá rozrazil lékařský a rozrazil potoční.

Podle bylinkářů rozrazil díky schopnosti čistit krev může štěpit tuky a metabolizovat cholesterol. I když se léčebným účinkům této byliny vědci zatím příliš nevěnují, několik výzkumů už její schopnosti potvrdilo.

close Rozrazil pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Rozrazil pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi

„U Veronica officinalis čili rozrazilu lékařského jsme prokázali hypocholesterolemický účinek, tedy snížení koncentrace cholesterolu v krvi u zvířat, která měla dietu s vysokým cholesterolem,“ uvádí studie z roku 2007.

Uvařte si čaj z rozrazilu

Rozrazilová nať se sbírá na počátku rozkvětu. Nať stříháme nůžkami, abychom nevytrhali kořeny, a pak opatrně a rychle sušíme ve stínu. Aby se zabránilo ztrátám aromatických látek, uchováváme sušené byliny v dobře uzavřené nádobě.

Rozrazil můžete konzumovat i za syrova. Jeho jemné listy zkuste přidat do salátů, polévek či pomazánek. Můžete jej zkombinovat například s řeřichou, hodí se k němu také ptačinec žabinec.

Čaj z rozrazilu má hořkou, teplou a poněkud svíravou chuť. „Připravíte jej z jedné až dvou lžiček sušených bylin na šálek horké vody,“ uvádí web Mountain Herb Estate,  který se zaměřuje na léčivé rostliny.

Rozrazil lze v čajových směsích kombinovat i s jinými léčivkami. Rozrazil lékařský můžete kombinovat například s tymiánem a zeleným čajem.

Léčivý nápoj můžeme připravit také z jednoho dílu rozrazilu rezekvítku, jednoho dílu kopřivy a jednoho dílu kořene pampelišky. Směs zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat.

Poté přecedíme a pijeme šálek denně, nejlépe po ránu.

Rozrazil:

S cholesterolem pomůže směs rozrazilu, přesličky, sporýše a kopřivy. Smíchejte stejný díl, například čajovou lžičku, všech rostlin, zalijte je horkou vodou a nechte pět minut louhovat.

Kombinace těchto bylin pomáhá snížit cholesterol a také posílí vaši paměť.

Co všechno umí rozrazil

O rozrazilu se říkalo, že vše nečisté odvede z těla ven. Díky močopudným vlastnostem má také schopnost rozbíjet močové kamínky a celkově přispívat k léčbě při zánětech močových cest.

Rozrazil podle bylinkářů zároveň léčí a posiluje játra, slezinu i krev a prospívá dobré paměti. Usnadňuje odkašlávání, používá se jako kloktadlo při bolesti krku a v bylinných mastech pomáhá léčit chronické kožní problémy.

„Nedávné studie ukázaly, že čaj z rozrazilu může být účinnou preventivní léčbou žaludečních vředů,“ upozorňuje web Mountain Herb Estate.

Rozrazil je bezesporu fajn léčivka. Nechte s v nabídce článků níže inspirovat i dalšími rostlinkami a bylinkami, které mohou být vašemu zdraví prospěšné: