Rozchodnice růžová:

Zdroj: Youtube

Zlatý kořen lidé v Čechách a na Moravě vyhubili

Rozchodnice růžová, nazývaná také zlatý či arktický kořen, je vytrvalá léčivá bylina, která voní jako růže a má tolik léčivých účinků, že se nejen vyrovná slavnému ženšenu, ale v některých ohledech jej dokonce předčí.

Roste hlavně v arktické a subarktické oblasti po celé severní polokouli, v jižnějších částech se vyskytuje jen ve vyšších nadmořských výškách. Známá je hlavně z Asie, v Evropě roste v Alpách, Pyrenejích či Karpatech.

Rozchodnice růžová, latinsky Rhodiola rosea, kdysi rostla i na našem území. Její léčivé účinky ovšem byly tak proslulé, že ji lidé prostě vysbírali, a tak téměř vyhubili. Dnes v České republice patří ke kriticky ohroženým druhům. Roste jen na dvou místech: v pohoří Hrubého Jeseníku a v ledovcových kotlích v Krkonoších, kde sice není původní rostlinou, ale podařilo se ji tam zachovat.


Nahrává se anketa ...

Úžasné léčivé účinky rhodioly jsou známy už po staletí. Využívali ji slavní čínští léčitelé, věděli o ní Vikingové a mezi ceněné léčebné prostředky patřila i ve starověkém Řecku, kam se dostala z Kavkazu. Dnes se kromě výskytu ve volné přírodě pěstuje na polích v místech, která jsou pro ni klimaticky příznivá, například ve Finsku a v Kanadě.

Které léčivé účinky rozchodnice růžové lidi tak fascinovaly a fascinují?

Chrání tělo před stresem i stárnutím

Voňavá bylina už byla podrobena řadě vědeckých zkoumání a mnoho z nich léčivé schopnosti, o nichž informovali dávní léčitelé i lékaři, potvrdilo.

„Rozchodnice růžová působí příznivě na kognitivní a duševní výkonnost lidí. Podporuje kondici a fyzický výkon. Zároveň působí jako antioxidant, takže zpomaluje stárnutí. Příznivě působí na srdce a cévní systém,“ píše web lékárny Dr.Max.

Voňavá bylina už byla podrobena řadě vědeckých zkoumání a mnoho z nich léčivé schopnosti, o nichž informovali dávní léčitelé i lékaři, potvrdilo.Voňavá bylina už byla podrobena řadě vědeckých zkoumání a mnoho z nich léčivé schopnosti, o nichž informovali dávní léčitelé i lékaři, potvrdilo.Zdroj: ShutterstockVědecké studie zjistily, že rozchodnice obsahuje flavonoidy, glykosidy a fenolické sloučeniny s adaptogenními účinky. Jako adaptogen chrání lidský organismus proti působení fyzického stresu, pomáhá se vyrovnávat s duševním stresem a stimuluje nervový systém.

Srovnání rozchodnice růžové se ženšenem není náhodné. Zjistilo se, že pomáhá při regeneraci sluchového nervu, zlepšuje krevní obraz, odstraňuje únavu, pomáhá při rekonvalescenci po úrazech a těžkých onemocněních, snižuje hladinu cukru a posiluje imunitní systém. Blahodárně působí také na trávicí soustavu a normalizuje střevní funkce.

Myslíte, že jíst zdravě a hubnout je drahé? Spočítejte si, kolik vás stálo ztloustnutí, budete se divit
Jak zhubnout levně? Odbornice dává 10 tipů. Vyzkoušejte je a proměňte se

Může zlepšit i paměť a dokonce také lehčí formy Parkinsonovy nemoci. Výzkumy také naznačují, že rhodiola může být účinným prostředkem ke zpomalení progrese Alzheimerovy choroby.

V obchodech seženete rozchodnici růžovou nejčastěji ve formě tinktury nebo v kapslích. Pokud však lidé trpí vážnou chorobou, měl by o užívání rhodioly vědět jejich lékař. Může se také vyskytnout alergie na tuto rostlinu.

Rozchodnice růžová očima Dědka kořenáře:

Léčivý je oddenek, květy i listy

Nejčastěji se z rozchodnice využívá její oddenek. U víceletých rostlin může vážit i více než dva kilogramy. Oddenek se usuší a naseká na drobné kousky, z nichž se může vyrobit například tinktura.

„Při vytváření léků se však často používají i mladé květy rostliny, které mají hemostatické a analgetické vlastnosti. Proto je možné z nich připravit léčivé tinktury na uklidnění nervové soustavy,“ píše portál Gardens Desigusxpro, který se zabývá radami pro pěstitele a chovatele.

Odborníci doporučují užívat odvary z listů při problémech s erekcí

  • Pomáhají odstraňovat příznaky impotence.
  • Obnovují mužskou sílu. 
  • Léčivý vývar pro posílení erekce se připravuje ze sušených drcených listů, které se louhují v horké vodě po dobu 3 - 5 hodin.
  • Pije se 20 - 40 mililitrů denně.

Podle něj lze využít i listy rostliny. „Obklad vyrobený z listů pomůže vyléčit poranění kůže. Zelený list se aplikuje na ránu a udržuje se na ní po dobu 40 minut. Někdo radí přivázat si listy k ráně obvazem na celý den a odstranit jej až před spaním,“ informuje portál.

Listy také obsahují hodně vitaminu C, který posiluje imunitní systém a zabraňuje dalšímu rozvoji nachlazení, a také stopové prvky, které přispívají k vykašlávání hlenu a zmírňují záněty v nosohltanu.

„Čerstvé drcené listy nebo rostlinný extrakt se v tradiční bylinné medicíně obvykle používají zevně. Nejběžnější použití je spojeno s kožními onemocněními, jako jsou svědivé vyrážky, vředy a pro místní léčbu bradavic, pupínků a dermatitidy,“ doplňuje web Freak of Natural zaměřený na zdravý životní styl.

Zajímavost: Podle ruských vědců má rozchodník protinádorové vlastnosti, a proto může být použit při léčbě rakoviny. Používá se však nikoli jako hlavní, ale jako doplňkový prostředek ve spojení s účinnějšími léky. Nálev proti rakovině se připravuje z drcené natě rostliny a nasekaných listů. Vše se zalije vroucí vodou a louhuje se několik hodin. Připravený produkt se pije čtyřikrát denně v množství 50-70 mililitrů.

Rosavin podporuje redukci tuku v těle

Rozchodnice růžová je také významným pomocníkem při hubnutí. Jednou ze zázračných složek, kterou obsahuje, je sloučenina rosavin. Rosavin stimuluje enzym lipázu, který má schopnost rozkládat tuk.

Jednou z cest, jak se zbavit přebytečných kilogramů a současně ozdravit svůj organismus, je pití vody s jablky a skořicí.
Provoněná silná dvojka pomůže s detoxem i s hubnutím. A navíc si pochutnáte

Pokud chcete zhubnout a zvolili jste k tomu cvičení, podle odborníků by vám se spalováním tuku mohl pomoci právě čaj z této byliny. Pomáhá totiž tělu využívat uložený tuk pro výrobu energie, a navíc podporuje redukci škodlivého vnitřního neboli viscerálního tuku, který přispívá k rozvoji kardiovaskulárních chorob a dalších nebezpečných nemocí.

Jak připravit čaj z rozchodnice:

  1. Rozchodnici zalijte vodou o teplotě 100 °C v poměru 2 čajové lžičky na 1,5-2 dl.
  2. Po zalití necháme luhovat 10-12min, pak přeceďte.
  3. Nepřekračujte doporučené denní dávkování 2 šálky denně.

Rozchodnice růžová navíc může snižovat chuť na jídlo a zřejmě umí i zrychlit metabolismus, což je při hubnutí také významné. Řada sportovců také ví, že rhodiola napomáhá ke zvýšení energie, vytrvalosti a síly.