Kopřiva a její účinky:

Zdroj: Youtube

Všestranná léčitelka

Kopřiva dvoudomá je jednou z nejběžnějších rostlin, na kterou v české přírodě narazíte. Kvůli své žahavosti nemá dobrou pověst, ale při sušení nebo vaření se její svědivé a pálivé účinky ztrácejí a zůstává jen všestrannou léčivou bylinou, která je pro lidský organismus velmi prospěšná.

„Nať a listy kopřivy jsou bohaté na chlorofyl, obsahují vitaminy skupiny B, vápník, železo, draslík, sodík a sloučeniny síry. V kopřivách najdete také kyselinu křemičitou a mravenčí a zjištěna byla také přítomnost serotoninu, acetylcholinu a histaminu,“ píše web lékárny Dr.Max

Myslete na sebe v každé situaci. Onemocnění kůže v podobě maligního melanomu patří mezi nejagresivnější formy rakoviny.
Na horách v zimě: Jak se chránit před sluncem kvůli agresivní formě rakoviny

Kopřiva je všestranným pomocníkem pro zdraví. Co všechno umí? Podporuje normální činnost ledvin, příznivě ovlivňuje vylučování vody z organismu, má pozitivní vliv na normální funkci prostaty a přispívá k dobrému stavu kloubů.


Nahrává se anketa ...

„Kopřivový čaj může pomoci při artróze a bolestech kloubů. Protizánětlivé a bolest zmírňující vlastnosti kopřivy z ní činí účinný prostředek léčbu zánětů kloubů, artritických bolestí, revmatismu a ischiasu,“ informuje web MedicineNet,  který se zaměřuje na zdravotní tématiku.

Bylinné čaje s vysokým obsahem antioxidantů, jako je kopřivový čaj, jsou nejlepší pro odstranění volných radikálů a prevenci oxidačního stresu v těle, snižují riziko rakoviny a chronických onemocnění.

Vedle toho látky obsažené v kopřivách podporují normální činnost kardiovaskulárního systému, normální funkce dýchacího systému a přirozenou obranyschopnost organismu.

Kopřiva je úspěšná také v kosmetice. Kopřivový šampon a kopřivová voda se používají například při nadměrném maštění vlasů. Kopřivová voda je vhodná k masáži vlasové pokožky a je podpůrným prostředkem pro růst vlasů. Kopřiva také příjemně osvěžuje tělo.

Brání přejídání i ukládání tuku

Kopřivový čaj je velmi oblíbenou součástí detoxikačních kúr. Je močopudný, takže může například zmírnit příznaky zánětu močového měchýře. Navíc pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi.

Nezanedbatelný vliv však kopřivový čaj má také na proces hubnutí. „Kopřiva zlepšuje trávení, a i když jíte méně, vaše tělo vše plně vstřebá a nepociťuje hlad. Kopřiva má jedinečnou vlastnost, že nasycuje tělo na buněčné úrovni, a zabraňuje tak emočnímu přejídání,“ uvádí kulinářský portál Bonapeti. Pokud jste tedy ve stresu, nesahejte po sladkostech nebo chipsech, ale uvařte si kopřivový čaj.

Dobrým prostředkem proti nadměrnému zadržování vody v těle je březový čaj, který má příznivé diuretické účinky
Jak zahájit hubnutí? Začněte léčivým čajem na odvodnění a detoxikaci

Poznatky o vlivu kopřivy na hubnutí se zabývali i odborníci. Vědci z University of Maryland nejprve zjistili, že extrakt z kopřivy může zlepšit metabolismus cukru v krvi u myší, a na tento výzkum navázali studií, která měla ukázat, zda kopřiva dokáže zabránit v přibírání na váze. Doktorka Diane N. Obandová rozdělila 34 myší do čtyř skupin, které dvanáct týdnů krmila.

 • první skupina dostávala nízkotučnou dietu
 • druhá skupina byla krmena stravou s vysokým obsahem tuků
 • třetí skupina dostávala stravu s vysokým obsahem tuků, která zahrnovala také kopřivu
 • čtvrtá skupina byla po dobu šesti týdnů krmena stravou s vysokým obsahem tuků, a pak dostávala šest týdnů stejnou stravu s přidáním kopřivy dvoudomé. 
Masáž nosu k uvolnění rýmy se provádí palcem a ukazováčkem
Jak uvolnit rýmu? Stačí zatlačit na určité body a zánět dutin dostává na frak

Výsledky byly zajímavé. „Jak se očekávalo, nízkotučná dieta vedla k výrazně menšímu nárůstu hmotnosti a hromadění tělesného tuku než dieta s vysokým obsahem tuku. Vědci však zjistili, že myši krmené po dobu dvanácti týdnů stravou s vysokým obsahem tuků přibraly méně, pokud konzumovaly také kopřivový extrakt,“ informuje portál pro zdravé stravování Eathis

Ve čtvrté skupině se po přidání kopřivy přírůstek hmotnosti a hromadění tělesného tuku významně zpomalily.

Proč pít kopřivový čaj?

Příprava kopřivového čaje

Samotná příprava kopřivového čaje je jednoduchá. Nápoj můžete pít až dvakrát až třikrát denně, ale maximálně po dobu tří týdnů. Kopřiva je totiž velmi silná bylina, která není určena k dlouhodobějšímu užívání.

Ani s kopřivovým čajem se to však nesmí přehánět.
Mezi jeho vedlejší účinky patří například průjem nebo alergické reakce ve formě žaludečních potíží.
Lidé, kteří pravidelně berou nějaké léky, by se měli o pití kopřivového čaje poradit  se svým lékařem.

Co budete potřebovat:

 • 1 lžička sušených listů kopřivy nebo
 • 3 lžičky čerstvých mladých kopřiv
 • ¼ litru vroucí vody

Postup:

 • Do šálku nasypte kopřivové listy.
 • Zalijte je vroucí vodou.
 • Nechte asi 10 – 15 minut odstát.
 • Poté čaj sceďte.