K desetimetrovému vodopádu se ale lidé nadále dostanou po značených trasách od Fialova mlýna z Rešova nebo Valšovského Dolu.
Zákaz vstupu na červenou a zelenou turistickou trasu nad Rešovskými vodopády má platit od pondělí 5. srpna, ale turisté by tam kvůli vlastnímu bezpečí raději neměli vstupovat ani během nadcházejícího víkendu. Důvodem je akutní riziko pádu schnoucích stromů a nebezpečí pro návštěvníky.
„Rozhodnutí o zákazu vstupu zpracovává nyní Městský úřad Rýmařov, bude vydáno s platností na tři měsíce. Snahou všech zúčastněných však je, aby se nebezpečná situace vyřešila co nejdříve. Jakmile bude oblast bezpečná, dojde ke zrušení zákazu vstupu. Veřejnost o tom budeme bezodkladně informovat,“ informoval místostarosta Uničova Aleš Langer.
Stovky nebezpečných stromů pokácí
Nebezpečná situace je na hranici pozemků ve vlastnictví města Uničova a Lesů České republiky. Město i státní podnik proto na řešení úzce spolupracují.
Kolem cest budou pokáceny zhruba čtyři stovky nebezpečných stromů, polovina na pozemcích Uničova a polovina na pozemcích ve správě Lesů České republiky.
Na stavu dřevin se částečně podepsala kůrovcová kalamita minulých let a z části jde o zhruba 150 let staré smrčinové porosty. Při extrémních projevech počasí, například po vydatné bouřce nebo při silném větru, u nich hrozí pád.
„Největší nebezpečí panuje v soutěsce potoka Huntavy, kudy vedou obě značené turistické trasy. Chtěl bych proto apelovat na návštěvníky, aby do těchto míst v zájmu vlastní bezpečnosti nevstupovali už nyní. A následně aby respektovali vydaný zákaz vstupu,“ dodal uničovský místostarosta Aleš Langer.
Lesy České republiky budou pracovat šetrně, zpracují jednotlivé stromy, ale neodvětví je.
„Zůstanou včetně pahýlů na místě. Podpoříme tak biodiverzitu. Přednostně vytěžíme poškozené stromy v bezprostřední blízkosti turistických cest,“ řekl Pavel Koždoň, lesní správce z Janovic z Lesů ČR.
Podle něj nebude třeba ani následné zalesňování. Už dnes totiž podrůstají mateřské kmeny přirozeně obnovené semenáčky buků, smrků, jedlí a dalších dřevin.
„Domluvili jsme, že z části kácených stromů zůstanou několikametrová torza, která jsou vhodným prostředím pro řadu druhů hmyzu a hub. Prosvětlení lesa pomůže například jedli bělokoré, návštěvníci budou moci pozorovat, jak odrůstá z přirozeného zmlazení,“ konstatoval Pavel Jurka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Celá oblast je národní přírodní rezervací, pohyb je dovolen na značených cestách. Vstupovat mimo stezky a procházet lesem je zakázáno.
Národní přírodní rezervace
Přístup k Rešovským vodopádům z jižní strany – od Fialova mlýna – ale zůstane zachován. Lidé tak mohou i nadále navštěvovat alespoň poslední a nejatraktivnější část vodní kaskády, desetimetrový vodopád. Na místo se dostanou značenými trasami z Rešova či z Valšovského Dolu.
Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády chrání hluboké údolí se skalními soutěskami, vodopády, tůněmi a peřejemi. V lese se na prudkých svazích daří jedli bělokoré, zajímavá jsou mechová společenstva stinných skal, vlhkých balvanů a padlých kmenů.
Samotné vodopády tvoří asi 200 metrů dlouhá a zhruba 10 metrů široká kaňonovitá soutěska, jejíž stěny se tyčí do výšky 20 metrů.
Potok Huntava postupně padá z několika stupňů, z nichž ten poslední a nejvyšší měří okolo 10 metrů. Chráněné území má rozlohu 77 hektarů.