„V prvním kroku jsme udělali seznam těch nejrizikovějších míst. Chtěli bychom však, aby tyto značky byly umístěny na všech sjezdech a nájezdech na dálnicích v Česku,“ řekla Deníku Eva Kropáčová z Policejního prezidia.

Kde jsou značky umístěny:
Dálnice D1 na exitu 41 sjezd od Prahy
Dálnice D1 v Ostravě na exitu 357 sjezd od Brna
Dálnice D2 na nultém kilometru z centra Brna
Dálnice D6 na exitu 146 sjezd od Karlových Varů

S dalším umísťováním značek počítá i ministerstvo dopravy. „Vzhledem k tomu, že jde o společný projekt s dopravní policií, ministerstvem vnitra, BESIP a Ředitelstvím silnic a dálnic, pak je určitě zájmem všech, aby se značky STOP PROTISMĚR objevovaly na co nejvíce rizikových místech. Společně jsme nyní ukončili první etapu osazování,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková s tím, že značky jsou na čtyřech místech dvě se nacházejí na dálnici D1, po jedné jsou k vidění na D2 a D6. Výběr nebyl náhodný, v minulosti tam došlo k velmi rizikovým situacím.

Na ostravském exitu 357 vjel vloni do protisměru pětaosmdesátiletý řidič osobního vozu. Senior za volantem během desetikilometrové jízdy vyděsil řadu motoristů. Jeden z nich musel vjet na krajnici, kde se jeho auto převrátilo na bok.

Vše se naštěstí obešlo bez zranění. Před klimkovickým tunelem se motorista otočil a ve správném směru se vracel do Ostravy, kde jej zastavila policie, která přijala několik telefonátů od řidičů. Kdy začne umísťování dalších značek STOP PROTISMĚR, není zatím jasné. „V druhé etapě vznikne společná metodika, podle níž bude tato značka osazována na dalších místech,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy.

SMUTNÁ STATISTIKA

V České republice bylo v posledním měsících zaznamenáno několik dopravních nehod v souvislosti s jízdou v protisměru na dálnicích a rychlostních komunikacích. Hlášena jsou zranění i úmrtí.

Do protisměru klidně i v centru města

S najetím do protisměru se přitom nedá setkat jen na dálnicích. Jsou i případy, kdy řidič vjede omylem do protisměru i v centru města, jak dokazuje případ z Havířova. 

Jedno velmi rizikové místo, kde hrozilo nevědomé najetí do protisměru bylo také na Ostravské ulici na hranici mezi Havířovem a Šenovem.

close Jízda v protisměru na Dělnické ulici v Havířově. info Zdroj: Deník/Libor Běčák zoom_in
Jízda v protisměru na Dělnické ulici v Havířově-Prostřední Suché. 

| Video: Youtube