Nákladní automobil zakrýval pohled na vstup do věznice. Mezi ním a vstupními dveřmi přistavil advokát propuštěných svůj automobil, do něhož oba muži nastoupili a z místa odjeli. Hasičská cisterna byla shodou okolností první věcí, kterou vítkovští žháři na svobodě spatřili.

„Přistavení hasičského vozu bylo na pokyn ředitele věznice, aby se eliminovaly případné problémy s propuštěním bývalých odsouzených. Očekávali jsme, že se objeví příznivci poškozené strany,“ uvedl pro zpravodajský web idnes.cz mluvčí věznice František Richter.

Hasičský vůz patří k věznici

Rozhodnutí přistavit vozidlo před vstup do věznice přišlo ze strany jejího vedení. Hasičský vůz patří k věznici, do akce nebyl zapojen Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. „Nemám informace, že bychom se něčeho takového účastnili,“ řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Dvojice žhářů z Vítkova byla po více než třinácti letech propuštěna na svobodu. Václav Cojocaru a Ivo Müller opustili v úterý 16. května 2023 o půl desáté dopoledne brány mírovské věznice. Na svobodu se dostali po odpykání dvou třetin jejich trestů.
Žháře z Vítkova propustili z věznice na Mírově. Za přísných opatření

Propuštění obou mužů na místě sledovala jen skupina novinářů. K areálu věznice se nikdo z nich nedostal. Prostor zhruba padesát metrů před branou hlídali příslušníci vězeňské služby.

Kolečko před propuštěním

Před propuštěním z výkonu trestu vězni absolvují malé „kolečko“. „Dozorce s ním jde na právní oddělení, kde dostane veškeré doklady, které má ve věznici, na ekonomické oddělení kvůli závazkům a dostane případně finanční prostředky. Pak jde na bránu,“ popsal František Richter s tím, že celá procedura trvá do hodiny.

Dvojice vítkovských žhářů byla propuštěna po dvou třetinách trestu. Musí mimo jiné dále splácet škodu, kterou svým útokem na romskou rodinu v roce 2009 způsobili. Nejhůře při něm byla popálena tehdy ani ne dvouletá Natálie. Následky útoku si ponese do konce života.