Očekával jste takový výsledek?
Víceméně jsem tento výsledek očekával.

Největšího vítězství Miloš Zeman dosáhl v Moravskoslezském kraji…
Moravskoslezský kraj byl unikum. Zeman měl tady nejlepší výsledek v rámci republiky, získal přes dvaašedesát procent hlasů. Mobilizace voličů se mu tady povedla. Moravskoslezský kraj Zemana podržel.

Co podle vás rozhodlo o vítězství Miloše Zemana?
Zemanovi se podařilo zmobilizovat voliče. Mohly rozhodnout i televizní debaty, zejména u lidí, kteří si nebyli úplně jisti. Především první debata na Primě, kde Drahoš nedopadl moc dobře. Na druhou debatu v České televizi byl již lépe připraven.

#clanek|3464092#

Překvapilo vás něco na prezidentské kampani?
Překvapilo mě, jak tím celá Česká republika žila. To snad nebylo ani při volbách do poslanecké sněmovny. Vezměte si, kolik bylo setkání, mítinků, lidé se o tom bavili. Prezidentská volba lidi vtáhla, potvrzuje to i relativně vysoká volební účast. Že by země takto žila politikou, si už dlouho nepamatuji.

Jak hodnotíte průběh volební kampaně, někdo ji označuje hodně tvrdou?
Neviděl bych to nějak dramaticky. Ten průběh byl relativně standardní, v rámci mantinelů. Volební kampaň byla slušná. Zejména Zeman v té druhé televizní debatě znatelně ubral v razanci. Bylo vidět, že se snaží vypadat státnicky. Snažil se být solidní. To, jak se choval v České televizi, bylo velké překvapení. Zda se tak bude chovat i do budoucna, těžko říct.

Prezidentské volby, zejména druhé kolo, rozdělilo veřejnost na dva poměrně nesmiřitelné tábory. Nehrozí další polarizace?
Myslím, že ano. Ten rozdíl mezi oběma kandidáty byl malý. Společnost je opravdu polarizována a obávám se, že ta polarizace zůstane.

Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana přicházejí do TOP Hotelu Praha, kde budou 27. ledna sledovat sčítání hlasů druhého kola prezidentských voleb.
Na Ostravsku jasně vyhrál Zeman, v „nulovém“ okrsku“ však dominoval Drahoš
Prezident Miloš Zeman po tiskové konferenci v TOP Hotelu Praha, poté co byl 27. ledna 2018 oznámen výsledek druhého kola prezidentských voleb. Zeman byl zvolen i na další funkční období.
ON-LINE: Je dobojováno. Drahoš neuspěl, Zeman míří znovu na hrad
Online reportáž