V České republice se zhoršila bezpečnostní situace a do akce jdou pěší jednotky aktivních záloh. Stráží a brání objekty důležité pro obranu státu. Do jednoho z nich, v Heroltovicích u Domašova nad Bystřicí, se pokusila vniknout skupina diverzantů. Střílelo se.

Ochránci strategicky významného místa na okraji Libavé splnili úkol na výbornou v rámci největšího cvičení pěších rot aktivních záloh Hradba 2018.

„Nacvičujeme odražení diverzních skupin. Jedna napadla kontrolně propustné místo, zkouší do něj vniknout terénním vozidlem. Vjezd do areálu si vynucuje pod záminkou, že jde o pracovníky firmy, která v objektu zabezpečuje servis. Opatřili si falešné dokumenty opravňující ke vstupu,“ popsal námět cvičení zástupce ředitele Krajského vojenského velitelství (KVV) Olomouc Eduard Trtílek.

Při kontrole auta však hlídka objevila zbraň zamaskovanou mezi nářadím. Diverzanty se pokusila zatknout, ale došlo k přestřelce a ze zálohy vyrazila zadrženým na pomoc další skupina narušitelů. K záložákům byla zase vyslána záloha velitele objektu. „Obě skupiny agresorů se podaří zlikvidovat,“ prozradil podplukovník Trtílek.

Do nácviku situace zapojili vojáci i policii, které předali narušitele.

„Fyzicky jsme zadržené policistům nepředali, není možné, aby přijeli z Olomouce a stali se součástí cvičení, ale v rámci procvičování informačního systému hlášení jsme zatelefonovali policii, která samozřejmě o cvičení ví, a to i kvůli obyvatelům Heroltovic, k nimž se případně včas nedostala informace o tom, že budou slyšet střelbu,“ uvedl zástupce velitele.

Obec o vojenské akci Hradba 2018 dávala předem vědět.

Ve vojenském prostoru na Libavé cvičí 103 příslušníků aktivních záloh, z toho jsou i čtyři ženy. Jsou mezi nimi ředitel nemocnice, řidič kamionu, strážník městské policie, úřednice z radnice.

Největší cvičení aktivní zálohy v historii Armády České republiky probíhá také na dalších místech.