Nový seriál Deníku: Exekutorská poradna

Čísla mluví jasně. Jen za poslední rok bylo v našem kraji vyhlášeno více než 1700 osobních bankrotů, čímž mezi kraji zaujímáme nepříliš šťastné prvenství.

Obdobně jsou na tom dlužníci v případě exekucí. „V roce 2011 evidovala Exekutorská komora celkem 936 tisíc exekucí, z čehož takřka pětina se týkala obyvatel Moravskoslezského kraje. Konkrétně například v Ostravě bylo soudy nařízeno více než 44 tisíc exekucí," uvedl soudní exekutor Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu v Přerově.

Pokud jde o lidi, kterých se tento problém nejvíce týká, nedá se říct, že by existoval nějaký prototyp dlužníka. Většinou se ale jedná o sociálně slabší občany.

Na druhé straně se exekuce dotýká stále častěji i středních vrstev, na čemž má podíl ekonomická recese. Nejčastěji se jedná o věkovou skupinu mezi 29 a 44 lety.

Velmi častým důvodem exekucí je nesplácení spotřebitelských úvěrů. „Je třeba mít neustále na paměti, že pokud máte dluhy, raději se je pokuste co nejdříve splatit. Je jedno, zda je vaším věřitelem banka či blízký příbuzný. Myslete vždy na to, že i jemu můžete způsobit nemalé finanční komplikace," upozornil Vrána.

VERONIKA GAZDÍKOVÁ

NOVÝ SERIÁL DENÍKU. Zadluženost, osobní bankroty a exekuce. To přinesla lidem ekonomická krize. V následujících jedenácti dílech tohoto seriálu budou exekutoři na stránkách Deníku přes prázdniny radit, jak se podobným situacím vyhnout.