Tragédie se odehrála vloni v červenci v restaurační zahrádce v Orlové. Karel H. přijel na Karvinsko z Mladé Boleslavi za známými. Hromotluk vážící 120 kilogramů jednoho z návštěvníků po banální rozepři povalil na zem, kde do něj kopal a několikrát mu našlápl na hlavu. Oběť běsnění nepřežila.

Vítězoslavný pokřik

Podle svědků se násilník vrátil na své místo a začal vítězoslavně křičet. U soudu pak svého činu litoval. Prohlásil také, že ho dotyčný provokoval. Krajský soud v Ostravě uznal Karla H. vinným z vraždy a vyměřil mu čtrnáct let žaláře.

Obžalovaný se odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, který jeho argumenty vyslyšel. Podle senátu nešlo o vraždu, ale „pouze“ o těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Tomu odpovídalo i následné snížení trestu ze čtrnácti na jedenáct let.

Se změnou právní kvalifikace se však nehodlá smířit nejvyšší státní zástupce. V případu podal dovolání k Nejvyššímu soudu, ke kterému by měl spis příští týden doputovat.

Druhý podobný případ

V letošním roce jde v Moravskoslezském kraji o druhý podobný případ, kterým se soudy zabývaly. Útočník (26 let) vloni v červnu před jedním z barů ve Stodolní ulici v centru Ostravy po zbytečném konfliktu strčil do muže, který spadl na zem. Poté mu naskočil na hlavu.

Vše zachytily kamery. Na záběrech je vidět, jak násilník vyskakuje, ve vzduchu propíná nohu a razantně zasahuje oběť do hlavy Soud jednání kvalifikoval jako pokus o vraždu, za kterou letos na jaře vyměřil jedenáct let vězení. Rozsudek v minulých dnech potvrdil vrchní soud. Ani zde není vyloučeno, že bude podáno dovolání, tentokrát ze strany odsouzeného muže.