V sobotu 30. března zámek v Kuníně skutečně zahajuje sezonu, která je trochu výjimečná oproti předešlým Jaroslav Zezulčík připomíná, že v letošním roce je to 20 let od chvíle, kdy zdevastovanou stavbu zámku předal stát do majetku obce Kunín a započala rekonstrukce zámecké budovy. „Dnes je Zámek Kunín, jedinou zámeckou stavba slavného stavitele Jana Lukáše Hildebrandta v českých zemích, jedním z mála instalovaných zámků v Moravskoslezském kraji,“ doplňuje Jaroslav Zezulčík.

Návštěva zámku návštěvníkům nabízí prohlídku 18 zámeckých pokojů, vybavených původními a bohatými sbírkami a zařízením. „Tyto sbírky se daří získávat rovněž od rodin bývalých majitelů zámku ze zahraničí, což je v České republice naprosto ojedinělé,“ poznamenává Jaroslav Zezulčík.

Kunínský zámek je také místem, kde se každoročně konají zajímavé kulturní akce. Tou první v letošním roce bude koncert Bennewitzova kvarteta se sólistou Igorem Františákem v sobotu 27. dubna ve velkém sále zámku ve spolupráci se Svatováclavským hudebním festivalem.

„Návštěvníci se mohou těšit rovněž na tradiční a oblíbené akce jako je Hradozámecká noc, prohlídky zámku s dětskými průvodci, Slavnosti růží a pod. Zámek každoročně na konci léta pořádá mezinárodní letní kurs interpretace staré hudby - špičkoví interpreti a učitelé z celého světa se na zámku setkávají se studenty ze všech koutů světa a zámecké pokoje ožívají hudbou starých mistrů. Vrchol hudební produkce pak vždy představuje zahajovací koncert učitelů v kostele Povýšení svatého Kříže v sousedství zámku v podání světových špiček interpretace staré hudby,“ dodává kastelán kunínského zámku.

Zámek v Kuníně je rovněž místem výstav. Letošním výstavním projektem bude výstava Hohenemská knihovna. Na této výstavě bude poprvé k vidění nejcennější část zámecké knihovny v Kuníně, rodová knihovna starobylého a mocného rodu říšských hrabat z Hohenemsu, jejíž poslední členkou byla nejvýznamnější osobnost zámku hraběnka Walburga. Výstava se uskuteční u příležitosti 300. výročí vzniku knížectví Liechtenstein s nímž je zámek v Kuníně neodmyslitelně spojen.

V současné době zámek provozuje Moravskoslezský kraj prostřednictvím Muzea Novojičínska. Čáp, který sedává na komíně dostal jméno po posledním majiteli zámku Viktoru Bauerovi, i proto jeho partnerce říkají lidé ze zámku Markéta. Tak se jmenovala manželka Viktora Bauera.