„Upravený“ billboard je například k vidění v Ostravě-Přívoze, konkrétně v ulici Korejské v těsné blízkosti frekventované křižovatky Muglinovské ulice a Sokolské třídy. Jednomu z politiků někdo přimaloval hitlerovský knír a upravil vlasy ve stylu vůdce třetí říše. Změnil také předvolební slogan týkající se války na Ukrajině. S ohledem na vypjatou politickou situaci se dá očekávat, že podobných případů bude přibývat.

I minulé volby

Potvrzují to také zkušenosti z předchozích voleb. Například až k soudu se dostal případ ničení politických billboardů v Ostravě-Vítkovicích během komunálních voleb v roce 2022. Obžalovanými byli dva muži.

První se přiznal k tomu, že na objednávku druhého poškodil a poničil třináct billboardů. Škoda byla vyčíslena na několik tisíc korun. Soud před několika dny usnesením rozhodl o postoupení věci příslušnému městskému úřadu.

Nevydržel to

Ve správním řízení skončil i vandalský počin z období krajských voleb z podzimu 2020. Šestašedesátiletý muž neudržel nervy na uzdě při pohledu na plakát jedné z politických stran. Nejprve ho strhl, poté přenosný billboard povalil na zem. Než se pustil do ničení dalších, zadrželi ho strážníci.

„Hlídku při noční pěší obchůzce Moravskou Ostravou upoutal atypický hluk, který se ozýval z nedalekého Husova sadu,“ uvedl mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů s tím, že strážníci po příchodu na místo zaregistrovali muže, který z přenosného billboardu strhával plakát jedné z politických stran. „Se stržením předvolebního plakátu se ale nespokojil. Pokračoval v další destrukci přenosného billboardu, který převrátil na zem. Pádem billboardu tak došlo k poškození jeho dřevotřískové výplně,“ dodal Machů.

Slavná tykadla

Zřejmě nejrušnější byly senátní volby v roce 2012. Tehdy lidé kandidátům přimalovávali tykadla. Někteří politici z toho následně udělali součást své předvolební kampaně. Tykadla si začali sami domalovávat, používali i různé „tykadlové“ slogany. Docházelo však i k dalším činům. Například v Ostravě tehdy zmizelo více než sto politických poutačů připevněných ke sloupům veřejného osvětlení.