Lidově se nazývá větřák. Postavil ho Augustin Foltýn v nedalekém Sádku v roce 1833. O pětačtyřicet let později byl prodán mlynáři Františku Romfeldovi, rozebrán a po částech přenesen na místo, kde stojí dodnes asi jeden kilometr severně od obce Litultovice. Poslední „pan otec“ Konrád Romfeld mlel lidem z okolí mouku ještě za okupace, mlýn ale udržoval v provozu až do roku 1954.

„Maminka mi vyprávěla, že mouku z Choltic brávali pravidelně, prý se jí ta dnešní ničím nevyrovnala,“ vzpomíná Marta Schrommová, jejíž maminka pocházela z nedalekého Mladecka.

Ilustrační foto.
V kurzu naučí zájemce, jak se bránit

Pak začal volně přístupný větrný mlýn chátrat. Rozpadávající se byl v roce 1969 celkově zrekonstruován vlivem místního národního výboru, za přispění odboru cestovního ruchu v Opavě, zemědělského družstva v Litultovicích a zdejších hasičů a dobrovolníků.

Prostranství kolem mlýna bylo oploceno a objekt uzamčen, klíče střežil místní občan Ludvík Pavelka, jenž mlýn s radostí předváděl zájemcům. Také sbírka sekernického nářadí a jiných potřeb z domácností a hospodářství našich předků je umístěna v takzvané moučnici jeho zásluhou.

Větrný mlýn v Cholticích na Opavsku.Zdroj: Deník / Vladimír Pryček

„V roce 1994 byl mlýn prodán zpět původnímu majiteli Konrádu Romfeldovi, jehož rodina pokračovala v mlynářské tradici dlouhá léta,“ sdělil starosta Litultovic Jan Birgus a dodal, že nyní patří mlýn městysi Litultovice, od rodiny Romfeldových ho letos v létě odkoupili. Mlýn prozatím zpřístupňují po předchozí telefonické domluvě.

„Na příští rok ale plánujeme zavést nějaké pravidelné prohlídky a akce, teď se nám to takto narychlo nepodařilo zorganizovat,“ dodal.

Ilustrační foto - uzavírka.
Uzavírky některých silnic v regionu pokračují
Ilustrační foto.
Charita slaví třicátiny a stěhuje střediska