Poslední adventní víkend bývají oblíbené vánoční trhy v Ostravě plné lidí. Letos tomu tak ze zjevných důvodů není ani trochu a prodejci, kteří doufali, že se zahojí po skrovném roce zoufají. Počet stánků byl letos už tak zredukován na polovinu a z těchto 19 stánků je nyní navíc pět zavřených.

Běžně by nabízely punče, svařáky, žihadla a další vánoční nápoje, což také zprvu krátce dělaly. Po zpřísnění vládních nařízení však dřevěné okenice zůstaly zavřené a náměstí skoro prázdné. A proto rezignovali například i prodejci pečených placek, přestože by prodávat mohli.

Vánoční trhy v Ostravě budou v okleštěné podobě.
Vánoční trhy v Ostravě budou! Začaly v pátek

„Kdyby to takové bylo od začátku, pravděpodobně bychom stánek hned zavřeli, ale když už tady vše máme…“ povídá odevzdaně Lukáš Janiš ze stánku s frgály a preclíky.

„Oproti prvnímu týdnu je to tragédie. Nejsou tady vůbec žádní lidé, jejich pohyb je minimální,“ zoufá si Janiš, na druhé straně je ale také chápe. A přestože v Ostravě je na vánočních trzích (na rozdíl od tradičních destinací Olomouce či Brna) poprvé, chápe, že situace je způsobena koronavirem a na moravskoslezskou metropoli nezanevře.

Připomeňte si letošní fronty na punč a demonstraci na vánočních trzích:

Pozitivně lidé vnímají zejména to, že na náměstí jsou letos zejména stánky s vánočními dekoracemi, rukodělnými výrobky a pleteným zbožím. Nikoliv na úkor občerstvení, ale stánků, které prý připomínaly „blešák“.

„Byť je to tady letos hodně okleštěné, chtěli jsme přijít. I tak se tady člověk aspoň trochu naladí na vánoční notu,“ říkají manželé Pavel a Dana, kterým však příliš nevyhovuje absence stolků a jídlo si skutečně musejí vzít s sebou, jak praví vládní nařízení.

Záchrana trhů? Třicetimetrové vyhlídkové kolo

Podle některých na vánoční trhy vůbec nepatří, spíše na pouť, podle jiných je to letos téměř jediný důvod, proč se v adventním čase do centra Ostravy vydat.

„Byl jsem na trzích v Rakousku a tam je to běžné,“ porovnává Vlastimil Malý, jenž se chystá svézt s rodinou. Vyhlídková kola se přitom i v dalších městech i v našem regionu začínají stávat součástí vánočních trhů, v Ostravě je navíc rekordně velké – měří rovných dvaatřicet metrů a historické centrum je z něj vidět jako na dlani.

Taková atmosféra vládla na vánočních trzích na začátku prosince během pracovních dnů: 

„Nechali jsme ho vyrobit speciálně pro tyto vánoční trhy, a pokud situace dopřeje, přivezeme ho i příští rok,“ říká ostravský vlastník Josef Kamenický ze společnosti Luna-park.com.pl.

Na náměstí vyhlídkové kolo dorazilo na třech návěsech a čtyři dny jej montovalo až osm dělníků. I proto Kamenického mrzí, že letošní trhy dopadly, jak dopadly. Přesto sám cítí, že i díky kolu je pomáhá zachraňovat…

Vánoční strom v Bruntále na náměstí.
Čtenáři rozhodli: Nejkrásnějším vánočním stromem v kraji se letos pyšní Bruntál

„Je to složité… Bojujeme s různými vládními nařízeními, a přestože provoz omezený nemáme, právníci k nim musejí dělat stanoviska, jaká máme přijímat opatření – v jakém rozsahu mít provoz, jaká bezpečnostní opatření,“ konstatuje Kamenický.

Zájem lidí jej těší, vždyť oproti loňskému roku, které mělo patnáct metrů, je více než dvojnásobné. I díky Centru kultury a vzdělávání Moravské Ostravy a Přívozu a ostravskému magistrátu dokázal vše vyřídit tak, aby jej mohl provozovat až do 6. ledna. Tedy pokud se opět nezmění vládní nařízení.

Zákazníci čekají na prodej limitované edice bot Nike Air Jordan 1 Retro High OG před prodejnou Queens na Nádražní ulici. Někteří čekali před obchodem s peřinami a židlemi přes noc. Do prodeje šlo pouze 20 kusů.
Šílenství v Ostravě kvůli limitované edici. Lidé čekali na boty přes noc

„Mimo provoz musí být akorát během svátků, tedy 24., 25. a 26. prosince a také 1. ledna,“ oznamuje lidem s tím, že provozní doba je ve všední dny od 12 do 20 hodin a o víkendech od 10 do 20 hodin.