První lidé tleskají „hudebnímu překvapení“ už chvíli po páté večer, když na balkóně radnice rozeznávají zpěváka Martina Chodúra zvučícího a zkoušejícího na vystoupení.  Uvnitř budovy i venku všude kabely zajišťující přenos, u monitorů se obsluha radí, kdo, jak a kdy zapne konkrétní osvětlení.

„Až v šest hodin? To už asi nevydržíme,“ nechává se slyšet Lucie ze Lhotky dorážející v předstihu s malou Klárkou a větším Ondrou. Dcera s červeným nosem touží zůstat, synovi se už tolik nechce – vždyť v ulicích jsou i s návštěvou trhů přes dvě hodiny. Nakonec i s dědou míří domů na on-line vysílání.

„Máme ho předtočeného,“ uklidňuje jeden z techniků úřadu kolegy shánějící se pár minut před zahájením akce po primátorovi města. Prokešovo náměstí se mezitím plní – samozřejmě zdaleka ne tak, jako v minulých letech – přičemž převládají rodinky s dětmi. Které většinou přicházejí také z vánočních trhů.

„Z domu jsem dělala měsíc…“ vysvětluje Mirka z Mariánských Hor proč je venku a nikoliv v obýváku u facebookového či youtubového profilu Ostravy. Má s sebou potomky i kamarádku a u magistrátu je to pro ně adventní premiéra. Užívají si, jak hrají koledy a postupně se rozzáří věž, objekty i samotný strom.

Na Prokešově náměstí se rozsvítil vánoční strom a z radnice zazpíval Martin Chodúr.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

„Vítám ty, co tady nejsou, i ty co dorazili spontánně. Děkuji všem!“ vzkazuje Chodúr z balkonu a v doprovodu pianisty Vlastíka Šmídy doprovází vánoční atmosféru muzikou. Strážníci hlídkující dole na náměstí odhadují počet přítomných na minimálně půldruhé stovky lidí. Ti stojí v rozestupech, aby se neřeklo.

„Kdyby se nám to nelíbilo, tak tady přece nejsme,“ hodnotí Tereza ze Slezské, která doprovází dceru Zuzku a její vrstevnici Johanku. Vzhledem k situaci i absenci doprovodného programu zůstávají u magistrátu sotva čtvrthodinku. Jako pravidelné účastnice dodávají, že naživo je vánoční show stejně nejlepší.

Zdroj: Youtube