Nesahejte nám na naše děti! Pokud hned nezastavíte tuto covidovou segregaci našich dětí, budeme vás soudit! Těmito hesly před zahájením nového školního roku dvě soukromé osoby a dvě občanské iniciativy svolávají protestní „setkání rodičů“. Lije, jako z konve a mokne na něm asi stovka lidí.

Mariola přijíždí až z Bystřice nad Olší, cestou vyzvedává v Dobré kamarádku Janu. „Není to první demonstrace, byla jsem na jedné i v Mělníku,“ uvádí máma tří potomků. Dvou dospělých a školáka – deváťáka. Kvůli nejmladšímu stojí na ostravském náměstí s cedulí s nápisem „Děti bez testů, roušek, vakcinace“.

Oprava mostu by měla skončit koncem listopadu. Pro osobní dopravu je most uzavřen, vozidla ale po něm možná budou moci projet od 19 do 5 hodin.
Úleva v dopravním pekle. Most přes Odru bude zase průjezdný, možná, v noci

Což ostatně i shrnuje původně avizované zaměření protestu proti vládním hygienickým opatřením. Objevují se na něm známé tváře odmítající vynucovanou „ochranu dýchacích cest“, nějací fotbaloví chuligáni FC Baník Ostrava, patrioti, nacionalisté, ale též obyčejní obyvatelé hovořící o covidové frustraci a divadle.

„Komouš, ať drží hubu!“ zní od mladíka zpod jednoho deštníku při proslovu poslance z politické strany spojené v nedávné minulosti s ne zrovna tolerantním režimem. Jiní ale „soudruhy“ chválí za jejich odmítavý postoj vůči nynějšímu protiepidemickému zákonu. Scéna tento den patří i dalším politickým hnutím a koalicím.

Hana se synem Tondou z Frýdku-Místku jsou tím zklamaní. „Chtěli jsme se dozvědět nějaké informace, ale místo toho sama politická propaganda,“ hodnotí prvních pětadvacet minut shromáždění. Na kterém se podepisuje i horší ozvučení. Penzistce pod deštníkem s českou vlajkou chybí pódium, chce řečníky na očích.

Ilustrační snímek.
Úředníci v Karviné odebrali osmidenní dítě. Rodiče skončili spoutaní na chodníku

„Dneska jediný podpis…“ nechává se slyšet příznivkyně seskupení s docela populistickou pověstí. Sbírá je pod petici za obnovu výuky ve školách „bez povinnosti roušek, testování a očkování“. Přidává i zkazku ze Slovenska – kde soutěžící v televizním přímém přenosu konstatuje, že má covid-19 i po ukončené vakcinaci.

Jana, seniorka z moravskoslezské metropole, hovoří v souvislosti s očkováním o nedůvěryhodném koktejlu: „Mám tři děti, vnoučata, pravnoučata, ale nikdo z nás to nechce!“ Její mladší jmenovkyně z Dobré dodává, že její děti (první a šestá třída) se první školní den v lavicích neobjeví, je rozhodnutá je vzdělávat doma.