„Se dvěma dámama na manželské posteli…“ komentuje Gabriela ze spolku „Fit i pro kočky“ ubytování v Pardubicích, kam s nálezkyní Broňou kocourka veze na vyšetření. Kromě ženské péče se totiž Čertíkovi dostává – díky spoustě dárců – pozornosti české špičky v oblasti oční veterinární péče, MVDr. Jiřího Beránka.

„I on to čekal horší. Kvůli olovu v kocourkově hlavičce nemohl sice provést magnetickou rezonanci, ale udělal ultrazvuk a řadu dalších vyšetření,“ popisuje Gabriela. Výsledky ukazují na kompletní ztrátu (a slepotu) levého očka; na pravém rozeznává Čertík světlo, tvary i stíny. Ovšem pouze za dne, v noci je kompletně nevidomý.

Proč má Čertík buclaté tváře, z diabolek! 

„Diabolky v něm zůstanou, jsou v dutinách daleko od nervu, centra rovnováhy i čelistního kloubu,“ navazuje Broňa. Zvěrolékař podává zachránkyním koček z Ostravy vysvětlení, že postřelení je staršího data, z věku malého koťátka. Tři broky jsou zarostlé, obalené tkání – proto má Čertík buclaté tváře – a vyjmutí by mu ublížilo.

„Už se stihl poprat s dalším kocourem,“ poznamenávají Gabriela s Broňou k zotavujícímu se Čertíkovi. Na jehož léčení posílají hodní lidé okolo půldruhého sta tisíc korun a zbývá na faktury z veteriny i pořízení přepravky či škrabadel. Jen na stálý domov si Čertík musí počkat, ještě se neví, jak dobře se snese s ostatními zvířaty.

„Právní stránka týrání se ale asi nevyřeší, uplynulo spoustu času,“ konstatuje Gabriela, psychiatrička spatřující v krutosti (nejen) vůči zvířatům zbytečnou agresi okolo nás. Část peněz z Čertíkova účtu dává na pomoc jiným opuštěným, zanedbaným a týraným kočkám. Jako například Honzíkovi ze sídliště Dubina v Ostravě-Jihu.

Klíšťata s blechami ho žraly zaživa

„Celý vrch hřbetu vypadal jako spálený nebo skalpovaný, to si sám nemohl rozhodně udělat. A klíšťata s blechami ho žraly zaživa,“ líčí osud zmíněného, také černého, kocourka Jana provozující depozit (útulek) v Zábřehu. Honzík má za sebou taktéž náročný veterinární zákrok trvající i se stříháním „dreadů“ srsti skoro dvě hodiny.

„S jistotou nelze určit, jak k tomu přišel, ale půlka kůže se už hojí a ta druhá vypadá taky docela dobře,“ pokračuje Jana. A připomíná i nejnovější přírůstek depozitu: Černého kočičáka zatím neznámého pohlaví odchyceného v domově seniorů ve Starém Zábřehu. Jedni ho tam krmí, ovšem druzí ženou z boudy a tlučou svou holí…

Týrání bohužel není vyhrazeno jen černým (některými zabedněnci se satanskými silami a čarodějnickým kultem spojovaným) kočkám a i Janě se hromadí nesplácené faktury za zvěrolékaře. Její spolek „Kočka pro Tebe“ má proto transparentní konto 2401886315/2010, kam se dá přispět. Zábřežský depozit má i zvířata k adopci.