Pět století starý smrk ztepilý o průměru 77 centimetrů a výšce přes dvacet metrů roste v národní přírodní rezervaci na severovýchodním svahu pod vrcholkem hory Keprník.

„Na první pohled není ničím výjimečný. Až na své stáří, které je naprosto jedinečné," řekl zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jindřich Chlapek.

Vědci z České zemědělské univerzity určili stáří stromu ze vzorku, který odebrali z jeho kmene pomocí speciálního nebozezu ve výšce půl metru nad zemí. Pod mikroskopem na vývrtu napočítali 489 letokruhů.

„Víme, že v těchto podmínkách trvá stromu minimálně dvacet let, než doroste do půlmetrové výšky. Můžeme směle říci, že je starý přes pět set let," upřesnil Jindřich Chlapek.

Ve zkoumaných lokalitách pod Keprníkem odborníci napočítali zhruba dvě procenta stromů starších tři sta let. Jsou přímými pokračovateli původních jesenických pralesů.

Cenná je i genetická informace, kterou v sobě nesou.

Ve výšce okolo dvanácti set metrů se stromy musejí vyrovnat se silným větrem, mrazem či přívaly sněhu. Hrozbu představuje i kůrovec či škodlivé imise.

„Skutečnost, že tu byly staletí schopny přežít a odolat všem nepříznivým vlivům, svědčí o jejich zdatnosti a skvělé adaptaci na zdejší prostředí," doplnil Jindřich Chlapek.

Možná najdou i starší

Původní jesenické smrky jsou důležité i pro lesníky. Z jejich semen pěstují sazenice do nejvyšších poloh těchto hor.

V těchto nadmořských výškách však preferují přirozenou obnovu lesa.

„Připravujeme půdu, aby se v ní semena lépe uchytila a měla větší šanci vyrůst. Přirozenou obnovu podporujeme i tím, že necháváme na zemi ležet některé kmeny, aby se na tlejícím dřevě mohl les zmladit," popsal ředitel Krajského ředitelství Lesů České republiky v Šumperku Tomáš Pospíšil.

Z porostů pod Keprníkem vědci prozkoumali poměrně malé území.

„Nevylučujeme, že by se v Jeseníkách dal najít i starší exemplář smrku," uzavřel Jindřich Chlapek.