Prošlo mu rukama za tu dobu víc jak 1270 psů. Přestože pečuje o psí tuláky z osmdesáti měst a obcí, dnes se psi nabízení k adopci dají spočítat na prstech. A to útulek přebírá i psy odchycené ve velkých městech, jako je Šumperk, Litovel, Hanušovice, Uničov, Jeseník nebo Krnov.

Zákaz vycházení bez psa

„Podle mě má současná situace dva důvody. Prvním je zavedení povinného čipování, díky kterému se většina ztracených psů rychle vrátí k původnímu majiteli. Tím druhým je velký zájem o psí společníky v době kroronaviru. Lidi místo chození do práce sedí doma a nemají co dělat. S pejskem se nikdy necítíte osamocení,“ uvedl provozovatel pavlovického útulku Tomáš Schulz.

Slezské Pavlovice jsou nejsevernější moravská obec. Původně se jmenovaly Německé Pavlovice, protože zde žili německy hovořící Moravané.
Deník na návštěvě: Slezské Pavlovice fandí Zemanovi, prezident se odvděčil

"Místo pravidelného chození do práce začne při home office pravidelné venčení a procházky s kamarádem na vodítku. Rozhodující byl okamžik, když vláda vydala zákaz vycházení, který se nevztahuje na pejskaře," dodal.

Méně psů, méně peněz. Nevadí

Tomáš Schulz jako milovník psů se raduje, že tolik tuláků si konečně našlo nového pána. Na druhou stranu ale méně psů znamená nižší příjmy pro jeho útulek.

Starostka Slezských Pavlovic Lenka Drozdová.
Starostka Slezských Pavlovic umí znakovou řeč a chce koupit vybydlenou bytovku

„Útulek jsem si pořídil hlavně pro radost. Rozhodně by mě to teď neuživilo, když se aktuálně staráme o sedm pejsků k adopci. Nabízíme také další služby, o které je mezi pejskaři stabilně zájem. Například psí hotel se postará o psa v situaci, když jeho pán potřebuje odcestovat nebo se třeba chystá na hospitalizaci. Naštěstí jsem nezapomněl ani svou původní profesi slaboproud, takže nižší příjmy z provozu útulku nějak nahradím,“ doplnil Tomáš Schulz.

Pokuta za plyšového psa?

Když začal platit zákaz nočního vycházení bez psů, Česká televize zaznamenala v Českých Budějovicích pozoruhodnou událost. Hlídka městských strážníků zastavila člověka, který na vodítku za sebou táhl plyšového psa. „Venčím tady psa, nedělám tu nic nezákonného,“ reagoval muž na výzvu strážníků k předložení občanského průkazu. Z jeho strany byla procházka s plyšákem umělecká recese.

Jedlý hmyz obsahuje spoustu proteinů, není náročný na chov a chutná většinou po oříšcích.
Hmyz je potravinou budoucnosti. Nejen pro lidi, ale nejspíš i zvířata

Tento skutečný příběh si už dál žije vlastním životem. Dnes se vypráví mezi kynology jako vtip. „Víš, že tomu recesistovi s plyšovým psem nakonec strážníci přece jen napařili mastnou pokutu? Ne za to, že byl pes umělý, ale protože neměl čip a nebyl očkovaný,“ uzavřel vyprávění pejskařskou anekdotou Tomáš Schulz.