Stroj se stále nachází hluboko pod vodní hladinou, kam jej několik dní po tragické nehodě řízeně sesunuli elektrárenští hasiči.

Jeřábník tehdy při kolizi zemřel. Policie ale ještě ani po řadě měsíců vyšetřování případu neuzavřela.

Poškozený jeřáb bude z nádrže odstraněn v červenci, kdy se dolní nádrž kvůli opravám bude vypouštět. Práce budou provádět specializované firmy.

„Polohu a stav bagru nedávno prověřila dálkově ovládaná ponorka. Až bude nádrž kompletně vypuštěná, což bude trvat deset dní, jeřáb se rozřeže na několik částí. Postup se bude upřesňovat podle aktuálních klimatických podmínek,“ vysvětlil šéf přečerpávací vodní elektrárny Vítězslav Chmelař.

Turistické cesty po dobu prací uzavřeny nebudou, ale návštěvníky lokality budou cedule upozorňovat na nutnost zvýšené opatrnosti.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně
Dlouhé stráně čekají velké opravy, za více než 200 milionů

Tragický pátek třináctého

Tragická nehoda se stala v den, který řada lidí považuje za „smolný.“ Jednalo se o pátek 13. října.

Těžký úkol už tehdy pro hasiče představovalo vyproštění jeřábníkova těla.

Mnohatunový kolos, na jehož výsuvníku byla zavěšena těžká traverza, zůstal nebezpečně nakloněný na hraně betonového sdruženého objektu.

Od vodní hladiny stroj dělilo několik desítek metrů. Bezpečné vyproštění nestabilního jeřábu bagru se ukázalo jako těžký technický problém.

„Uvažovalo se o různých variantách, ale musel se brát také v potaz vliv na životní prostředí. Jako nejbezpečnější se ukázalo stroj sesunout do vody,“ konstatoval mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Tragická havárie jeřábu na dolní nádrži Dlouhých stráních 13. října 2017. Převrácený jeřáb částečně visící nad hladinou bylo nakonec nutné shodit z do vody.
Jeřáb zůstává ponořený v nádrži, ekologii neohrozí
Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
Jeřáb zůstane v nádrži Dlouhých Strání. Než ji vypustí

Příčinu stále vyšetřují Policie zatím nezveřejnila, co bylo příčinou nehody. Údajně se jednalo o zkušeného pracovníka stavební firmy, který na údržbě dolní nádrže nepracoval poprvé.
„Policie si vyžádala znalecké posudky, které obdržela až nedávno. Nyní materiály vyhodnocuje. Ukončení vyšetřování lze předpokládat v půlce června,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.